Кількість товару
Перш за все у договорі купівлі-продажу визначається кількість товару.Відповідно до ст. 669 ЦК України кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні, а умова щодо кількості товару може бути погоджена встановленням у договорі купівлі-продажу порядку визначення цієї кількості.
Кількість товару може визначатися у кілограмах, метрах та інших мірах виміру. Умова визначення кількості товару у договорі купівлі-продажу є суттєвою.
ЦК України надає можливість встановлювати у договорі не кількість товару, а порядок його визначення. Так, у Типовому договорі про користування електричною енергією, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999р. № 1357 «Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення», на підставі якого здійснюється поставка електроенергії громадянам, оплата за неї здійснюється на підставі показань приладу обліку. Тому в договорі не зазначається кількість електроенергії, яку поставляє енергопостачальник.
Стаття 670 ЦК України передбачає відповідальність продавця у випадку неналежного виконання ним умов договору щодо кількості товару:
— при передачі покупцеві меншої кількості товару, ніж це передбачено договором;
— при передачі покупцеві більшої кількості товару, ніж це передбачено договором.
У разі, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, — вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Глава 1. Договір купівлі-продажу
Тобто ЦК України не надає покупцю можливості розірвати договір купівлі-продажу або відмовитися від нього.
Інші правові наслідки передбачені ЦК України за передачу покупцеві більшої кількості товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу. У такому разі покупець зобов'язаний повідомити про це продавця, якщо в розумний строк після одержання такого повідомлення продавець не розпорядиться товаром, покупець має право прийняти весь товар, якщо інше не встановлено договором. Прийняття товару покупцем є не обов'язком його, а правом. Тому навіть у разі, коли продавець не розпорядиться таким товаром, покупець не зобов'язаний його приймати та оплачувати.
Якщо покупець прийняв більшу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, він зобов'язаний оплатити додатково прийнятий товар за ціною, встановленою для товару, прийнятого відповідно до договору, якщо інша ціна не встановлена за домовленістю сторін.
Предмет договору купівлі-продажу може визначатися визначенням його асортименту. Відповідно до ст. 671 ЦК України, якщо за договором купівлі-продажу переданню підлягає товар у певному співвідношенні за видами, моделями, розмірами, кольорами або іншими ознаками (асортимент), продавець зобов'язаний передати покупцеві товар в асортименті, погодженому сторонами.
У статті подано лише примірний перелік характеристик, за допомогою яких можна визначати асортимент товарів. Погодження асортименту товарів може бути проведено як у самому тексті договору купівлі-продажу, так і в специфікаціях чи інших документах, що є невід'ємними частинами договору купівлі-продажу.
У разі, коли договором купівлі-продажу асортимент товару не встановлений або асортимент не був визначений у порядку, встановленому договором, але із суті зобов'язання випливає, що товар підлягає переданню покупцеві в асортименті, продавець має право передати покупцеві товар в асортименті виходячи з потреб покупця, які були відомі продавцеві на момент укладення договору, або відмовитися від договору.
ЦК України передбачає правові наслідки порушення умови договору щодо асортименту товару. Стаття 672 ЦК України передбачає різні випадки порушення продавцем умов договору про асортимент і визначає правові наслідки для кожного з можливих порушень.
При передачі продавцем товару не в тому асортименті, що був обумовлений договором купівлі-продажу, покупець має право відмовитися від його прийняття та оплати, а якщо товар уже
Розділ І. ЗОБОВ'ЯЗАЛЬНЕ ПРАВО ...
оплачений, — вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
При передачі покупцеві частини товару, асортимент якого відповідає умовам договору купівлі-продажу, і частини товару з порушенням асортименту покупець має право на свій вибір:
1) прийняти частину товару, що відповідає умовам договору, і відмовитися від решти товару;
2) відмовитися від усього товару;
3) вимагати заміни частини товару, що не відповідає асортименту, товаром в асортименті, який встановлено договором;
4) прийняти весь товар.
У разі відмови від товару, асортимент якого не відповідає умовам договору купівлі-продажу, або пред'явлення вимоги про заміну цього товару покупець має право відмовитися від оплати цього товару, а якщо він уже оплачений, — вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми, але покупець не має права відмовитися чи розірвати договір купівлі-продажу.
Товар, асортимент якого не відповідає умовам договору купівлі-продажу, є прийнятим, якщо покупець у розумний строк після його одержання не повідомив продавця про свою відмову від нього.
Якщо покупець не відмовився від товару, асортимент якого не відповідає умовам договору купівлі-продажу, він зобов'язаний оплатити його за ціною, погодженою з продавцем.
Якщо продавець не вжив необхідних заходів щодо погодження ціни в розумний строк, покупець оплачує товар за ціною, яка на момент укладення договору купівлі-продажу застосовувалася щодо аналогічного товару.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 833;