Санкції у структурі цивільних правовідносин
Чи є санкція складовою частиною структури цивільних правовідносин?
Відповідь, зазвичай, є негативною: оскільки до змісту цивільних правовідносин включено обов'язок, а юридичного обов'язку без санкції немає, то включення санкцій до структури цивільних правовідносин є зайвим.
Але ж і права (суб'єктивного права) без юридичного обов'язку також немає. Коли мова йде про право, неодмінно у полі зору постає особа з відповідним обов'язком, хоча нікому не спало на дум-КУ не включати обов'язку до структури цивільних правовідносин.
Включення санкції до структури цивільних правовідносин завершує його логічно обумовлену системність.
Українське цивільне право
Розділ III. Цивільні правовідносини
Санкцій у Цивільному кодексі України дуже багато: обмеження дієздатності особи, яка зловживає спиртними напоями чи наркотичними засобами; визнання правочину недійсним; примусове виконання обов'язку; позбавлення права власності чи іншого речового права; стягнення збитків; стягнення неустойки; стягнення завдатку у подвійному розмірі; відмова від прийняття роботи, що виконана із запізненням; відмова від оплати неякісної роботи; відшкодування моральної шкоди тощо.
Професор С. С. Алексєєв підтримав поділ санкцій на дві групи: «міри захисту» і «міри відповідальності». Прихильниками цієї теорії було написано багато наукових праць для обґрунтування такої позиції, а заодно - і для розмежування санкцій, які є відповідальністю, і санкцій, які не є нею.
Мірами відповідальності вважалося спершу лише відшкодування збитків та стягнення неустойки. Згодом до цього переліку було додано і позбавлення права, наприклад, права на житло особи, яка своєю протиправною поведінкою створювала неможливість спільного проживання в одній квартирі або будинку, чи особи, яка через систематичну несплату квартирної плати (у будинку, що був особистою властивістю) підлягала виселенню.
Усі інші санкції були віднесені до «мір захисту». Такий поділ не мав не лише практичного значення, а й достатнього теоретичного обґрунтування1.
Вважалося, що особливість «міри відповідальності» полягає у тому негативному впливі, який вони справляли на особу, котра вчинила протиправну поведінку.
На «міри захисту» дивилися з точки зору інтересів особи, яка постраждала від цієї протиправної поведінки.
Але ми не можемо сприймати та оцінювати правові явища лише з однієї позиції. Мусимо глянути на них зі всіх боків.
Якщо аналізувати, наприклад, відшкодування збитків, то за допомогою цієї санкції одночасно здійснюються, щонайменше, дві функції: захист потерпілого і покарання кривдника.
Те ж саме спостерігається і у разі застосування багатьох інших санкцій: виселення, наприклад, наймача, який не виконував своїх обов'язків, є одночасно актом захисту прав наймодавця.
«Міри відповідальності» та «міри захисту» не можуть розмежовуватися і за ознакою вини. Розірвання договору, яке відносять до
«мір захисту», може бути наслідком винуватої поведінки боржника чи кредитора.
З другого боку, відповідальність особи, діяльність якої є джерелом підвищеної небезпеки, хоча вважається «мірою відповідальності», може настати і без вини.
Розмежування «мір захисту» і «мір відповідальності» професор В. А. Тархов називав неплодотворним - і мав рацію.1
Санкція і відповідальність |
Співвідношення «санкції» та «відповідальності» віддавна перебувало у полі зору радянської правничої науки. Юридичну норму, що встановлює правило поведінки, прийнято ділити на три частини: гіпотезу, диспозицію та санкцію. У цьому контексті санкція - це частина юридичної норми. Санкція тут - у статиці. Вона, наче озброєний охоронець, готовий вистрілити у кожного, хто вчинить напад.
Санкція у динаміці - це конкретна відповідь на вчинене правопорушення, що реально настало.
Чи можна назвати відповідальністю будь-яку цивільно-правову
санкцію?
У статті 23 Кримінального кодексу УРСР 1961 р. містився перелік покарань до осіб, які вчинили злочини. До їх числа було включено, окрім більш суворих видів покарань, громадську догану.
Якщо суд в обвинувальному вироку виносив громадську догану, особа вважалася такою, що понесла кримінальну відповідальність. Кожен з видів покарань вважався мірою кримінальної відповідальності.
Адміністративною відповідальністю також вважалися усі види санкцій, які передбачені в Кодексі про адміністративні правопорушення і які були застосовані до конкретних правопорушників.
Трудове законодавство дисциплінарною відповідальністю називає догану, переведення на іншу роботу, звільнення з роботи.
Цивілістична наука виробила свою, особливу концепцію. Для багатьох науковців-цивілістів до сьогодні ні розірвання договору, ні визнання його недійсним, ні зменшення ціни у разі поставки продукції нижчої якості, відповідальністю не є. Однак таке вирішення проблеми потребує, на мою думку, перегляду.
Є всі підстави для того, щоб цивільною відповідальністю вважати будь-яку негативну реакцію, засновану на законі чи договорі, Що застосована до особи, яка вчинила правопорушення.
Такою негативною реакцією, а отже, відповідальністю, є не ли-
Ромовская 3. В. Личньїе неимущественньїе права граждан СССР (По-нятие, видьі, классификация, содержание и гражданско-правовая защита. Автореферат канд. дисс...-К., 1968.-С. 19.
Тархов В. А. Гражданское право.- Чебоксари, 1997- С. 105.
Українське цивільне право
Розділ III. Цивільні правовідносини
ше відшкодування збитків, а й накладення стягнення на заставлене майно, спростування неправдивої інформації та вибачення, до чого правопорушник був зобов'язаний судом.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 668;