Загальна характеристика Цивільного кодексу України
§ 1. Цивільний кодекс України - політика та ідеологія
Закони є інструментом політики. Через них Українська держава утверджує свою політику.
Через закони держава реалізує гуманітарну, демографічну, господарську, аграрну, інвестиційну, житлову та інші види політики, які є складовими єдиної державної політики, що спрямована на забезпечення добробуту кожного громадянина, а відтак - і усієї держави.
Цивільний кодекс України є, безумовно, актом політичним, оскільки є засобом реалізації державної політики.
У кожен період нашої історії цивільне законодавство відображало певну ідеологію, обслуговувало її.
Гасло про деідеологізацію законодавства, яке було висунуте у перші роки незалежності України, було виваженим лише частково. З Цивільного кодексу 1963 р. була виключена преамбула, у якій, зокрема, йшлося про створення матеріально-технічної бази комунізму, були зроблені інші кроки до відмови від зовнішніх проявів соціалістичної, комуністичної ідеології в законі1.
Складніше з внутрішньою ідеологією законодавства, яка притаманна кожному законові чи іншому нормативно-правовому актові. Ідеологічними засадами Цивільного кодексу Української РСР були фетишизація державної власності, утвердження споживчого характеру об'єктів права особистої власності, пріоритет планового акту перед договором, домінування імперативності у регулюванні цивільних відносин.
Час вимагав зміни внутрішньої ідеології цивільного законодавства, що пов'язувалося із пристосуванням його до нових умов життя суспільства і, звичайно,- відмови від ідеологічно застарілих правових принципів.
Однак зовнішня ідеологічна чистка не була проведена до кінця. У Цивільному кодексі станом на 16 січня 2003 р. залишилися і «моральні принципи суспільства, що будує комунізм» і «законодавство Союзу РСР і союзних республік» і «соціалістичні організації». Не було внесено змін і щодо назви валюти — «карбованці», хоча такої валюти насправді й не було. Були - «рублі».
Українське цивільне право
Цивільний кодекс України базується на інших ідеологічних засадах, які сконцентровані у статті 3 «Загальні засади цивільного законодавства». її зміст - це своєрідна увертюра Цивільного кодексу, його програма.
У Цивільному кодексі України на перше місце поставлена людина, її права - як основна соціальна цінність суспільства. І в цьому - головний ідеологічний здобуток Цивільного кодексу України.
Власність - це те, що прив'язує людину до певного місця, робить її виваженою у своїй поведінці, оскільки їй є що втрачати. Власність є запорукою свободи. Власність робить людину незалежною, в тому числі від держави.
Не лише сам власник, а й все суспільство заінтересоване у стабільності відносин власності. Стабільність відносин власності зу-' мовила неприпустимість позбавлення права власності, крім поодиноких випадків, визначених у законі.
На повазі до інтересів кожного суб'єкта цивільних відносин вибудована свобода договору, яка дозволяє сторонам самим творити для себе право, з врахуванням тих особливостей, яких законодавець об'єктивно не може знати.
Кожна людина - невичерпне джерело приватних ініціатив, які стримувалися впродовж десятиріч. Цивільний кодекс відкриває простір для їх виявлення та реалізації, зокрема у сфері господарювання. Стара ідеологічна засада: «багата держава - багата людина» замінена на свою протилежність: «багата людина - багата держава»,- яка стала обгрунтуванням свободи підприємництва.
Лише суд є тією інституцією, яка здатна забезпечити швидке та справедливе вирішення спору про право цивільне. Лише судова процедура забезпечує можливість повного, всебічного вияснення обставин справи.
Немає такого права або інтересу, який би не міг бути об'єктом судового захисту.
Потужним кінцевим акордом статті З ЦК є необхідність узгодженості актів цивільного законодавства із засадами справедливості, добросовісності та розумності. Ним розшифровано суть конституційного принципу верховенства права.
Надання нормам Конституції України прямої дії означає право суду не застосовувати ту норму закону чи іншого нормативно-правового акта, яка є несправедливою, нерозумною, оберігає майнові інтереси того, хто діяв недобросовісно.
Практика життя засвідчує, що, на жаль, ці засади ще не діють повною мірою. Але це - уже інший аспект проблеми.
______ Розділ II. Цивільний кодекс України: історія прийняття, джерела ...
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 1986;