Державні запозичення можуть здійснюватись тільки тоді, коли вичерпані інші джерела формування доходів держави або коли доцільно обмежити рівень оподаткування.
При цьому обов'язково має забезпечуватися ефективність і результативність використання позичених коштів.
Випуск державних позик ґрунтується на таких передумовах:
— наявність кредиторів, у яких є тимчасово вільні кошти;
— довіра кредиторів до держави;
— зацікавленість кредиторів у наданні позик державі;
— можливість держави своєчасно і повністю повернути боргі виплатити дохід.
Вихідною передумовою є наявність кредиторів — без цього випуск позик просто безглуздий. Довіра кредиторів до держави може бути високою чи низькою, однак феномен держави полягає в тому, що вона практично ніколи не може повністю втратити довіру. При цьому довіра до неї завжди дещо вища, ніж до емітентів — юридичних осіб. Саме цей чинник надійності становить основу зацікавленості кредиторів.
Найважливішим чинником державних запозичень є можливість своєчасного і повного повернення боргів і виплати доходу. Це забезпечує в майбутньому і довіру до держави, і зацікавленість у наданні їй позик. Головне при цьому — реальне забезпечення боргів, що, у свою чергу, досягається за рахунок зароблених на залучених коштах доходів.
Джерелами погашення державних запозичень можуть бути:
— доходи від інвестування позичених коштів у високоефективні проекти;
— додаткові надходження від податків;
— економія коштів від зменшення видатків;
— емісія грошей;
— залучені від нових позик кошти (рефінансування боргу).
Найбільш реальним джерелом є доходи, отримані від інвестування позичених коштів. Вони найповніше відображають сутність і принципи кредиту та забезпечують фінансову стабільність. Надходження від збільшення податків чи економія від зменшення видатків також реальні джерела, однак тут є певні обмеження. Якщо збільшення податкових надходжень досягається за рахунок розширення податкової бази внаслідок використання позик, то це цілком прийнятно. Однак якщо є необхідність введення для покриття заборгованості нових податків чи збільшення ставок діючих (аналогічно — зменшення видатків для економії коштів), то краще це зробити відразу, а не випускати позику. Адже за позикою треба сплачувати дохід, тобто збільшення податків при поверненні боргу буде
більшим, ніж у момент випуску позики. Аналогічно скорочення видатків у майбутньому має бути більшим, ніж тепер.
Емісія грошей є фіктивним джерелом погашення боргу, оскільки веде до інфляції, яка знецінить повернені державою кредиторам кошти. Тому за відсутності реальних джерел погашення боргу доцільніше відразу використати грошову емісію для покриття бюджетного дефіциту, ніж випускати позики, для погашення яких у майбутньому доведеться друкувати більше грошей, тобто рівень інфляції тепер буде менший, ніж у майбутньому.
Погашення старих боргів за рахунок випуску нових позик веде до зростання державного боргу. Таке джерело може використовуватись тільки як разове. Якщо воно використовується постійно, то це не що інше, як так звана фінансова піраміда. Подібна фінансова політика є необґрунтованою і веде до фінансового краху, оскільки держава рано чи пізно стає неплатоспроможною.
Використання державою у своїй фінансовій політиці залучення коштів на кредитній основі зумовлює формування державного боргу, а отже, необхідність чіткої системи управління ним.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 878;