Загальні відомості.
Програмна оболонка Norton Commander (NС) – зручний інструментальний засіб взаємодії з операційною системою MS DOS, який надає некваліфікованому користувачеві змогу обійтись елементарними знаннями про організацію каталогів і файлів.
Файл – це скінчена послідовність логічно пов’язаних даних, розміщених на зовнішньому носії інформації (магнітному або оптичному диску, магнітній стрічці тощо) під певним іменем. Каталог (директорія) – це сукупність файлів та підкаталогів (піддиректорій), яким присвоєно загальне ім’я з метою розділеного (на логічному рівні) зберігання різнотипної інформації та зручності доступу до неї. Каталог є особливим типом файла, який зберігає дані про файли та підкаталоги , зареєстровані в ньому.
Програмна оболонка NC забезпечує:
· наочне відображення інформації щодо каталогів і файлів;
· створення, редагування і перегляд файлів;
· створення нових каталогів (директорій);
· організацію програмного меню користувача;
· копіювання та переміщення файлів з одного каталогу в інший;
· вилучення файлів і пустих каталогів;
· пошук файлів та ряд інших допоміжних операцій;
· надання підказок і допомоги в роботі.
Якщо при завантаженні операційної системи MS DOS не передбачено автоматичного завантаження NC, то його можна здійснити з командного рядка MS DOS командою nc , попередньо активізувавши потрібний каталог. При цьому на екрані з’являються одна або дві панелі синього кольору, на яких залежно від встановленого режиму може бути відображено:
· повний чи стислий список каталогів і файлів;
· структуру вибраного каталогу;
· інформацію про стан оперативної пам’яті та активного диску.
В нижній частині екрану висвітлюється рядок призначень функціональних клавіш F1 .. F10 – так званий рядок статусу. Між ним і рамками панелей розташований командний рядок, в якому можна набирати і запускати команди MS DOS.
Всередині панелей NC активні каталоги чи файли виділяються вказівником сіро-зеленого кольору. Переміщення вказівника по панелі здійснюється клавішами зі стрілками "вгору", "вниз", "вліво", "вправо". Швидке перенесення вказівника на початок чи в кінець списку виконують клавіші Home та End . Перекидання вказівника з однієї панелі на іншу реалізує клавіша табуляції Tab .
Для встановлення або зміни диску, вміст якого відображається на панелі, необхідно натиснути:
Alt + F1 – для лівої панелі;
Alt + F2 – для правої панелі,
тобто, при натиснутій клавіші Alt натиснути відповідно F1 чи F2 . У вікні, що з’явилось, клавішами-стріками або ® вибирають ім’я робочого диску і натискують Enter . В NC імена каталогів відображаються великими літерами, а імена файлів – малими. Щоб розкрити каталог (висвітлити інформацію про файли, занесені в нього), треба виділити цей каталог вказівником і натиснути Enter . Ім’я диску і каталогу, з якими працює користувач, висвітлюється у верхній частині рамки панелі. Файл, на який встановлено вказівник, є активним для NC – саме він буде опрацьовуватись засобами середовища. Якщо файл організований як командний (має розширення *.exe, *.com чи *.bat), то при натискуванні на Enter він запускається на виконання. Щоб вийти з поточного каталогу та перейти на вищий рівень, необхідно активізувати верхній рядок панелі з зображенням двох крапок ( .. ) і натиснути Enter .
Основні засоби NC реалізуються через функціональні клавіші F1 .. F10 . Відмінити виконання більшості встановлених режимів можна через клавішу Esc .
Дата добавления: 2015-07-22; просмотров: 598;