Класифікація засобів та заходів безпечної експлуатації електроустановок.
Безпечна експлуатація електроустановок забезпечується конструкцією електроустановок; технічними способами та засобами захисту; організаційними та технічними заходами
Виділяють три системи засобів і заходів забезпечення електробезпеки:
- система технічних засобів і заходів;
- система електрозахисних засобів;
- система організаційно-технічних заходів і засобів.
Система технічних засобів /заходів електробезпеки
Технічні засоби і заходи з електробезпеки реалізуються в конструкції електроустановок при їх розробці, виготовленні і монтажі відповідно до чинних нормативів. За своїми функціями технічні засоби і заходи забезпечення електробезпеки поділяються на дві групи:
- технічні заходи і засоби забезпечення електробезпеки при нормальному режимі роботи електроустановок;
- технічні заходи і засоби забезпечення електробезпеки при аварійних режимах роботи електроустановок.
Класифікація засобів та заходів безпечної експлуатації електроустановок.
11. Технічні засоби безпеки електроустановок за нормальних режимів роботи (ізоляція, огородження, мала напруга, сигналізація)
Основні технічні засоби і заходи забезпечення електробезпеки при нормальному режимі роботи електроустановок включають:
- ізоляцію струмовідних частин;
- недоступність струмовідних частин;
- блоківки безпеки;
- засоби орієнтації в електроустановках;
- виконання електроустановок, ізольованих від землі;
- захисне розділення електричних мереж;
- компенсацію ємнісних струмів замикання на землю;
- вирівнювання потенціалів.
- використання малих напруг
Ізоляція струмопровідних частин- це шар діалектрика або конструкція, виконана з діелектрика, яким вкривається поверхня струмоведучих частин, або котрим струмоведучі частини відділяються одна від одної.
Стан ізоляції характеризується її електричною опірністю, діелектричними втратами та електричним опором. Ізоляція запобігає протіканню струмів через неї завдяки великому опору. Ізоляція струмопровідних частин буває одинарна або подвійна.
Забезпечується шляхом покриття їх шаром діелектрика для захисту людини від ураження електричним струмом. Розрізняють робочу, додаткову, подвійну та посилену ізоляцію.
При розробці електроустановок опір ізоляції приймається в межах 1 кОм/В, якщо технічними умовами не передбачені більш жорсткі вимоги відповідно до чинних актів.
З часом ізоляція втрачає свої захисні діелектричні властивості, тому необхідно проводити її періодичний контроль. З метою забезпечення працездатності електроустановок і безпечної їх експлуатації один раз у два роки проводиться контроль стану ізоляції, який характеризується електричною міцністю ізоляції, її електричним опором і діелектричними втратами. В установках, напругою більше 1000 В, проводять всі види випробування ізоляції, а при напрузі до 1000 В — контролюється тільки електричний опір і електрична міцність.
Виділяють приймально-здавальні випробування, післяремонтні (реконструкція і капітальний ремонт) і міжремонтні в терміни, встановлені чинними нормативами залежно від типу електроустановки і умов її експлуатації. Так, опір переносних світильників, що живляться від електромережі, електрифікованого ручного інструменту, контролюється кожні 6 місяців, зварювального обладнання -кожні 12 місяців. При цьому опір ізоляції має бути не менше 0,5 МОм, а для електрофікованого інструменту - 1 МОм. Вимірювання опору ізоляції здійснюється на вимкненій електроустановці за допомогою мегомметра.
Дата добавления: 2015-07-22; просмотров: 2815;