Збірні конструкції
5.5.1Загальні положення
5.5.1.1Розрахунок конструкцій слід виконувати з використанням статичних моделей, які враховують достовірну роботу конструкцій та опор.
5.5.1.2Для рамних моделей розрахунок повинен виконуватись у відповідності з 5.4.2 або за спрощеним розрахунком у відповідності з 5.4.3 для ферм із з'єднаннями перфорованими металевими пластинами. Розрахунок плоских рам і арок за деформованою схемою повинен виконуватись у відповідності з 5.5.4.
5.5.2Рамно-каркасні конструкції
5.5.2.1Рамно-каркасні конструкції повинні розраховуватись так, щоб при визначенні внутрішніх зусиль враховувались деформації елементів та вузлів і вплив ексцентриситетів у вузлах та жорсткості опор (рисунок 5.1) для визначення конфігурації конструкції та моделювання елементів.
5.5.2.2При розрахунку рамно-каркасних конструкцій осі моделей всіх елементів повинні проходити в межах профілю елемента. Для основних елементів, наприклад, зовнішніх елементів ферм осі моделей повинні збігатися з центральними осями елементів.
5.5.2.3Якщо осі системи якої? не збігаються з центральними осями елементів, то при перевірці міцності таких елементів повинен враховуватись вплив ексцентриситету.
Позначення:
(1) – осі поясів в розрахунковій схемі; (2) – опора; (3) – панель верхнього поясу;
(4) – нижній пояс; (5) – елемент решітки; (6) – виступаючий карниз (фіктивний елемент).
Рисунок 5.1 – Приклад розрахункової схеми
5.5.2.4Фіктивні елементи чи пружні елементи можуть бути застосовані для моделей з ексцентриситетами у вузлах та на опорах. Орієнтація фіктивних елементів та розміщення пружних елементів повинно як можна більш точно збігатися з фактичною конфігурацією вузла.
5.5.2.5При лінійно-пружному розрахунку першого порядку при перевірці міцності елемента необхідно враховувати вплив початкових деформацій.
5.5.2.6 Розрахунок рамно-каркасних конструкцій повинен виконуватись з застосуванням відповідних величин жорсткості елементів, визначених у 3.2.2. Жорсткість фіктивних елементів повинна відповідати реальній жорсткості з’єднань.
5.5.2.7 Якщо крутильні деформації не мають значного впливу на розподіл сил і моментів, то вузли можна вважати жорсткими. В іншому випадку з’єднання, як правило, приймаються шарнірними.
5.5.2.8 При перевірці міцності зсувом у вузлах можна знехтувати, якщо він суттєво не впливає на розподіл внутрішніх сил і моментів.
5.5.2.9 З’єднання внапусток, що застосовуються у наскрізних конструкціях, можуть моделюватись, як жорсткі, якщо під дією навантаження фактичний кут повороту не має значного впливу на зусилля в елементах. Ця вимога задовольняється, якщо виконується одна з наступних умов:
- з’єднання внапусток має несучу здатність, яка відповідає щонайменше 1,5 - кратній від комбінації прикладених сил і моментів;
- з’єднання внапусток має несучу здатність, що відповідає щонайменше несучій здатності від комбінації прикладених сил і моментів за умови, що напруження від згину в дерев’яних елементах не перевищують 0,3 від міцності елемента на згин, при цьому монтажний стик вважається стійким, якщо всі з’єднання шарнірні.
5.5.3Спрощений розрахунок ферм із з’єднаннями на металевих зубчастих пластинах
5.5.3.1Спрощений розрахунок трикутних ферм повинен задовольняти наступним умовам:
- відсутні вхідні кути у зовнішньому профілі;
- ширина опор знаходиться у межах довжини а1, а відстань а2 на рис. 5.2 не більше ніж а1/3 або 100 мм, в залежності від більшої з величин;
- висота ферми більша ніж 0,15 величини прольоту і в 10 разів більше максимальної висоти поясу ферми, див. рис. 5.1 – там цього немає.
Рисунок 5.2 – Геометричні розміри опорного вузла
5.5.3.2Осьові зусилля в елементах повинні визначатись за умови, що всі вузли шарнірні.
5.5.3.3Згинальні моменти в однопрольотних елементах повинні визначатись за умови, що вузлові з’єднання шарнірні. Згинальні моменти в нерозрізних елементах визначаються з умови, що елемент є балкою з однією шарнірно-рухомою опорою у кожному вузлі. Вплив прогину у вузлах і часткове защемлення у з’єднанні враховуються шляхом зменшення на 10% моментів на внутрішніх опорах елемента. Моменти на внутрішніх опорах повинні використовуватись для обчислення згинальних моментів у прольотах.
5.5.4Плоскі рамні та арочні конструкції
5.5.4.1Застосовуються вимоги 5.5. Необхідно враховувати вплив вимушених прогинів на внутрішні зусилля.
5.5.4.2Врахування впливу вимушених прогинів на внутрішні зусилля може враховуватись виконанням лінійного розрахунку за деформованою схемою за наступних умов:
- недосконала форма конструкції приймається такою, що відповідає певним початковим деформаціям, які знаходяться через прикладання до конструкції або її відповідних частин певного кута нахилу y спільно з певною початковою синусоїдальною кривизною між вузлами конструкції, що відповідає максимальному ексцентриситету е;
- мінімальна величина y (в радіанах) повинна прийматись як
(5.1)
де h - висота конструкції або довжина елемента, м.
- величина е повинна прийматись не менше e = 0,0025 l.
Приклади умовних початкових відхилень від геометричної схеми наведено на рисунку 5.3.
а)
б)
в)
Рисунок 5.3 - Приклади умовних початкових відхилень від геометричної схеми для рами та арки (а), відповідно від симетричного навантаження (б) і несиметричного (в)
Дата добавления: 2015-07-22; просмотров: 700;