Створення штучних асоціацій клітин вищих рослин
Створення штучних асоціацій – новий, порівняно молодий напрям клітинної інженерії з вивчення нових клітин і клітинних систем шляхом введення мікроорганізмів в клітини або в популяції культивованих клітин рослин. Експериментальні клітинні системи називаються асоціаціями.
Асоціації можуть бути як внутрішньоклітинні (ендосимбіотичного типу), так і міжклітинні (екзосимбіотичного типу).
В першому випадку мікроорганізми вводять в ізольовані протопласти вищих рослин. В другому – спільно культивують клітини і тканини рослин з мікроорганізмами.
При створенні асоціацій передбачається, що клітини і їх популяції повинні набувати нових властивостей, обумовлених присутністю в них мікроорганізмів.
Цілі створення популяцій:
1. Експериментальна перевірка гіпотези теорії симбіотичного походження еукаріотичної клітини, яке, за припущенням, проходило через стадії ендо- і екзосимбіозу. Реконструкція окремих стадій еволюційного процесу симбіогенезу.
2. Моделювання природних симбіотичних відносин рослин і мікроорганізмів, які відіграють величезну роль в процесі фіксації атмосферного азоту (забезпечення зв’язаним азотом природних екосистем, а також агроценозів).
3. Підвищення продуктивності рослинних клітин-продуцентів економічно важливих речовин.
4. Одержання рослин з новими властивостями, за умов, що відносини, які складаються між клітинами партнерів при спільному вирощування, зберігаються в рослинах-регенерантах. В літературі обговорюється можливість покращення таким чином сільськогосподарських рослин, а також одержання рослин зі здатністю до автономної фіксації азоту.
Перші дві цілі мають значення для вирішення теоретичних питань біології, останні дві носять яскраво виражений прикладний характер.
Дата добавления: 2015-07-14; просмотров: 1307;