Ендосимбіотичні асоціації
В ізольовані протопласти рослин вводили мікроорганізми наступних систематичних груп: бактерії, дріжджі, ціанобактерії, ціанели.
Існує кілька способів введення мікроорганізмів в протопласти:
– ендоцитоз (інвагінація плазма леми), при цьому везикула з мікроорганізмом звільняється в цитоплазмі протопласту;
– інтеграція (злиття) мембран протопласту і мікроорганізму, органели водоростей вивільняються в цитоплазму протопласту, але при цьому вони не оточені плазма лемою протопласта.
– введення мікроорганізму у штучні мембрани – ліпосоми. Наприклад, в протопласти цибулі вводили ціанобактерії, поміщені в ліпідні краплі.
Кожен з методів має свої переваги і недоліки. В першому випадку везикули, оточені цитоплазматичною мембраною протопласту, в результаті чого може відбутися злиття з лізосомами і руйнування мікроорганізму.
У другому випадку відбувається порушення цілісності мікроорганізму: в цитоплазмі опиняються органели.
В третьому випадку в цитоплазмі опиняються інтактні мікроорганізми, що являється однією з умов відтворення природного симбіозу. Такого ж результату можна досягти, використовуючи метод мікроін’єкцій (наприклад – ціанобактерій) в простір між стінкою і плазмольованою клітиною цибулі. Цей спосіб можна розглядати або як стадію перед попаданням бактерій в цитоплазму, або як одержання асоціацій міжклітинного типу.
На жаль, життєздатних систем на основі ізольованих протопластів в даний час не одержано, так як в процесі культивування відбувалось руйнування або мікроорганізму, або протопласту. Необхідні подальші дослідження.
Дата добавления: 2015-07-14; просмотров: 722;