Список правил

1. Подружжя зустрічається в обумовлений час і в обумовленому місці в період між попередньою і подальшою зустрічами. Зустріч повинна відбуватися в умовах, коли немає ніяких впливів ззовні. Необхідно проводити як мінімум одну подібну зустріч в тиждень.

2. Один партнер говорить протягом якогось фіксованого часу (приблизно півгодини) або на свій розсуд мовчить. Можна розповідати що завгодно: про сни, плани, хвороби, бажання, потреби і т.ін. Інший партнер повинен дуже уважно слухати, у жодному випадку не перебивати, не палити, не ходити назад-вперед по кімнаті і не робити чого-небудь, що могло б порушити процес спілкування. Точно в певний час перший партнер зупиняється.

3. Другий партнер стисло (протягом 3 хв) розповідає про те, що він почув в монологу першого і що, на його думку, перший мав на увазі. Позиція того, що говорив, признається як та, що має право на існування і на даному етапі ніяк не атакується, не критикується і не обговорюється.

4. Після цього другий партнер говорить протягом виділених йому півгодини, а перший його уважно слухає.

5. Після того, як другий партнер закінчить свій монолог, перший протягом 3 хв повинен резюмувати почуте і підтвердити, що позиція іншого, рівно як і його власна, має право на існування, а також те, що він сприйняв її адекватно.

6. Обговорення слід закінчити в строго певний час.

7. Питання, що обговорюються на конференції, не повинні підніматися і обговорюватися аж до наступної зустрічі.

8. На початку наступної зустрічі подружня пара розповідає про те, що відбулося в проміжок між зустрічами. Психолог, використовуючи матеріали зустрічі, міняє відповідно до актуальної ситуації правила проведення подальших конференцій і ще раз повторює завдання.

Дана методика не спрямована на прийняття рішення. Її завдання — зробити спілкування між партнерами відкритішим, конструктивно збільшити близькість між ними, ослабити боротьбу за владу і тим самим дати можливість для внутрішньосімейного вирішення проблем.

Проведення «сімейної ради» є розширеним варіантом методики «сімейна конференція».

Психолог описує правила проведення сімейної ради:

1. Необхідно визначити час і місце зустрічі так, щоб ні що не могло їй перешкодити.

2. Рада формально включає всіх членів сім'ї, проте нікого не можна примушувати бути присутнім на ньому, насильно примушувати до цього. Разом з тим той, хто не брав участь у сімейній раді, повинен погодитися слідувати тим рішенням, які будуть прийняті. Необхідно добиватися, щоб всі члени сім'ї були присутні на зустрічі.

3. Рішення, прийняті на раді, не можуть бути в односторонньому порядку порушені чи ж проігноровані. Якщо ж такий інцидент відбувається, він повинен обговорюватися на подальших зустрічах.

4. Кожен член сім'ї може запропонувати питання для обговорення. У деяких сім'ях існує звичай класти аркуш паперу із списком питань, що вимагають загального обговорення, в найзручніше для всіх членів сім'ї місце, наприклад, на холодильник, на обідній стіл і т.ін. Для того, щоб як тільки комусь в голову прийде відповідна ідея, її відразу можна було зафіксувати.

5. Список питань може включати все, що пов'язано з благополуччям дітей, сімейними прогулянками, все, що має відношення до сім'ї як до цілого.

6. Всі повинні брати участь у виконанні ухвалених рішень і на словах, і на ділі.

7. Як батьки, так і діти повинні бути упевнені в тому, що у них в сім'ї є право голосу, що сказане ними буде почуто, прийнято і розглянуто.

8. Сімейна рада проводиться для того, щоб вирішувати проблеми, а не для того, щоб нападати на конкретних людей. Тому забороняється обговорювати осіб і їх поведінку, а обговорюється тільки проблема і способи її рішення.

Сім'ю необхідно попередити про те, що зустріч не буде успішною до тих пір, поки кожен член сім'ї не навчиться використовувати раду сім'ї як ефективний засіб вирішення своїх власних проблем. На наступних заняттях сім'я ділиться з психологом досвідом проведення ради і потім обговорює її. Дана методика допомагає сім'ї навчитися прийомам демократичного обговорення питань, які можна практикувати в домашній обстановці.

13. «Батьківський семінар». А.С. Співаковська запропонувала дану методику для вирішення завдань зміни сфери свідомості і самосвідомості батьків і систем соціально-перцептивних стереотипів, а також реальних форм взаємодії в сім'ї.

Основним психокорекційним завданням виступає зміна ставлення людей до власного сімейного життя і завдань виховання. На семінарі удосконалюється сприйняття подружжям один одного, міняється уявлення про свою дитину, розширюється палітра педагогічних прийомів дії на дитину, які вже вдома, в повсякденному житті, апробовуються батьками.

Під час семінару батьки обговорюють і обдумують свої сімейні стосунківи, обмінюються досвідом, самостійно в ході групового обговорення виробляють шляхи вирішення сімейних конфліктів.

Як специфічний коректувальний метод «батьківський семінар» складається з наступних спеціальних прийомів:

· Лекція.

· Групова дискусія.

· Бібліотерапія.

· Анонімні важкі ситуації.

Лекційні прийоми. Психолог повідомляє батькам важливу з погляду виховання психологічну інформацію. Лекційні теми підбираються стосовно інтересів і системи значущих переживань учасників семінару.

Можливі теми лекцій:

· Закони подружньої гармонії.

· Що таке природність у вихованні дітей.

· Що таке сімейна криза і критичний період розвитку дитини.

· Чи може покарання дитини бути творчим і т.ін.

Головним у викладі вказаних тем є простота, життєва переконливість викладених фактів, віра того, що говорить у те, що він висловлює.

Групова дискусія.А.С. Співаковська вважає, що під час групової дискусії доцільно організувати тематичну дискусію і дискусію типу аналізу конкретних випадків.

Тематична дискусія припускає обмін думок по темах лекцій. Теми дискусій другого типу будуються по темах, запропонованих самими батьками.

Цілі дискусії полягають у виробленні оптимального підходу до тієї або іншої життєвої ситуації, розуміння її психологічного змісту.

Головні завдання групової дискусії в даній методиці — підвищити мотивацію і залучененість учасників групи у вирішення обговорюваних проблем.

Бібліотерапія. Батькам пропонується спеціально підібраний список книг. В основному використовуються книги науково-популярного характеру, присвячені проблемам сімейного життя і виховання. Батьки повинні самостійно знайти і прочитати дані книги, а під час зустрічей обговорити зміст прочитаних книг, викладаючи власну точку зору на наявні в них проблеми

Анонімні важкі ситуації. Цей прийом спрямований на активізацію творчого підходу у вихованні дітей. Використовується він для активізації групової дискусії і для підвищення мотивів учасників до вирішення знайомих проблемних ситуацій, але новими способами.

Зміст прийому полягає в тому, що психолог пропонує обговорити випадок, знайомий йому з практики. Звичайно це розповідь про взаємодію батьків зі своєю дитиною, коли ті або інші прийоми не призводять до успіху. Психолог відтворює ситуації, які важливі для учасників семінару.

Далі кожний з батьків повинен запропонувати свій варіант вирішення ситуації, обпираючись на особистий досвід власного переконання, цінностей і орієнтиру виховання. Надалі відбувається узагальнення і аналіз запропонованої ситуації.

Проведення подібного семінару озброює батьків новою інформацією, додає їм упевненість у власних силах, розширює творчий потенціал сім'ї, сприяє розширенню самопізнання особистості.

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 719;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.