Лекція 1. Методика фізики як педагогічна наука, її зміст і завдання
ЗМІСТ
ВСТУП.. 2
Лекція 1. Методика фізики як педагогічна наука, її зміст і завдання. 3
Лекція 2. Фізика як навчальний предмет загальноосвітньої школи. 7
Лекція 3. Основні завдання навчання фізики в середній школі 11
Лекція 4. Зв'язок навчання фізики з іншими навчальними предметами. 15
Лекція 5. Методи навчання фізики. 18
Лекція 6. Демонстраційний фізичний експеримент. 22
Лекція 7. Образотворча наочність і ТЗН на уроках фізики. 27
Лекція 8. Організація і методика проведення екскурсій. 32
Лекція 9. Розв'язування задач з фізики. 35
Лекція 10. Лабораторні роботи з фізики. 38
Лекція 11. Активізація пізнавальної діяльності учнів. 43
Лекція 12. Повторення, перевірка і контроль знань учнів з фізики. 47
Лекція 13. Форми організації навчального процесу з фізики. 52
Лекція 14. Позаурочна робота з фізики. 55
Лекція 15. Формування фізичних понять в учнів середньої школи. 59
ЛІТЕРАТУРА.. 62
МЕТОДИКА НАВЧАННЯ ФІЗИКИ В СЕРЕДНІЙ ШКОЛІ
(Загальні питання)
Конспекти лекцій
Рекомендовано вченою радою Чернігівського державного педагогічного університету
ім. Т.Г.Шевченка
(протокол №4 від 27 листопада 2003 р.)
Авторський колектив: Савченко В.Ф., Бойко М.П., Дідович М.М., Закалюжний В.М.,
Руденко М.П.,
За редакцією проф. Савченка В.Ф.
ВСТУП
Посібник містить конспекти лекцій з загальних питань методики навчання фізики відповідно до програми фізичних спеціальностей педагогічних інститутів. У них відображено історію розвитку методики фізики, її інструментарій та методологію, а також застосування положень дидактики в умовах навчання учнів фізиці.
Конспекти призначені для студентів, але можуть бути використані викладачами при підготовці лекцій.
Кожна наука складається з ядра, в яке входять поняття, закони і теорії, та оболонки, які становлять факти. При складанні цих конспектів враховувалося, що оболонка постійно змінюється, збагачуючись новими фактами і даними. Ядро ж порівняно стійке. Саме цим і обумовлена деяка лаконічність конспектів, які можуть наповнюватися фактами в процесі самопідготовки і на семінарських заняттях.
Рекомендована до лекцій література є основною і не вичерпує всього переліку методичних монографічних джерел. Посилання на них можна знайти в рекомендованій літературі. Список літератури оптимального об'єму поданий наприкінці посібника. У текстах конспектів подаються лише скорочені посилання на цей список.
Лекція 1. Методика фізики як педагогічна наука, її зміст і завдання
План
1. Місце фізики в сучасній системі народного господарства, виробництва і науки.
2. Фізика як навчальний предмет навчального плану середньої школи.
3. Методика фізики - основа фахової підготовки вчителя фізики.
4. Зміст і завдання методики навчання фізики як науки.
5. Методи дослідження методики навчання фізики.
6. З історії розвитку методики навчання фізики.
Література 4, с.5-30; 16, с.6-34; 15, с. 13-18.
1. Серед навчальних предметів середньої школи фізика займає одне з провідних місць. Це є відображенням того об'єктивного загальновідомого факту, що фізика - основа сучасної техніки і багатьох сучасних виробництв та технологій.
Механізація виробництва і електроенергетика, нові матеріали і речовини, надточні вимірювання і фізичний неруйнуючий аналіз, ядерна технологія і енергетика, надточні технології - це далеко не повний перелік галузей сучасного виробництва, корені яких закладені в фізиці. Фізика розкриває загальні закони і закономірності природи, встановлює зв'язки між явищами природи, а спеціальні науки доводять їх до конкретного технологічного втілення.
Знання законів природи, які вивчає фізика, вміння пояснювати явища природи, вільно орієнтуватися в яскравій і швидкій круговерті природних явищах - невід'ємна ознака і риса сучасної освіченої людини. Це визначає не лише її фахову підготовку, не лише забезпечує активну участь в суспільному виробництві, але і визначає інтелектуальний рівень людини в суспільстві. Тож не дивно, що усі економічно розвинуті країни світу надають великої уваги вдосконаленню системи фізичної освіти.
2. Значення фізики в суспільному виробництві і науці відображено в навчальному плані середньої школи. Вона серед природничих наук займає одне з провідних місць за кількістю годин, які відводяться на її вивчення.
На фізику як навчальний предмет середньої школи покладено такі завдання:
· вивчення основ науки фізики;
· розвиток пізнавальних і розумових здібностей учнів;
· формування сучасного наукового світогляду;
· підготовка учнів до свідомого вибору професії;
· виховання учнів.
Функції навчального предмету фізики реалізуються в навчальному процесі, який визначається чотирма компонентами:
· зміст навчання;
· викладання;
· навчання;
· матеріальні засоби навчання.
3. Учитель є центральною фігурою в навчальному процесі з фізики. Він організовує, спрямовує і коригує навчальну роботу учнів. Для реалізації на практиці своїх функцій, він повинен мати певну систему умінь і навичок різнопланового характеру.
А саме:
· досконало знати фізику як науку, володіти методами фізики і знати перспективи її розвитку;
· уміти озброїти учнів визначеними програмою знаннями і навичками з фізики;
· володіти прийомами і методами організації класного колективу, реалізації завдань, які поставлені перед ними програмою.
Усі перелічені задачі в теоретичному плані розв'язуються педагогікою (зокрема, дидактикою) та психологією. Вивчення загальної фізики забезпечує спеціальну підготовку вчителя фізики.
Перенесення психолого-педагогічної теорії навчання на навчальний процес з фізики здійснює методика навчання фізики. За влучним визначенням відомого фізика-методиста П.А.Знаменського "Предмет методики, викладання фізики - теорія і практика навчання основам фізики."
Останнім часом поступово входять у вжиток поняття дидактики фізики та технологій навчання фізики, що є наслідком суттєвих досягнень педагогічної науки.
4. Методика навчання фізики як педагогічна наука розв'язує задачі забезпечення високоефективного навчального процесу з фізики. Вона визначає:
· місце фізики в навчальному процесі середньої школи;
· зміст навчання фізики;
· структуру навчального процесу;
· шляхи, методи і засоби забезпечення високої ефективності навчального процесу з фізики.
Крім досягнень фізики, педагогіки, психології, які є теоретичною основою методики фізики, вона використовує і результати своїх власних досліджень, які в багатьох випадках збагачують теоретичну базу педагогіки і психології.
Структура методики навчання фізики:
· загальні питання - зміст і послідовність вивчення фізики, виховання на уроках фізики, методи навчання фізики, сучасні технології в змісті шкільної фізики, активізація навчального процесу, організація позаурочної роботи і нові інформаційні технології в навчальному процесі тощо;
· методика вивчення окремих тем - зміст тем, послідовність вивчення, демонстраційний і лабораторний експеримент, задачі, екскурсії, графічна наочність, виховний аспект теми і т.п.;
· методика і техніка шкільного фізичного експерименту - зміст демонстрацій і лабораторних робіт та методика їх проведення, техніка відтворення дослідів, ефективності експерименту і т. п.
Необхідність розбудови нової школи у відповідності з Концепцією розвитку освіти в Україні та закону про освіту ставить перед методикою навчання фізики важливі, завдання:
· розробка нової, раціональнішої системи навчання фізики в умовах 12 - річної школи;
· пошук ефективніших методів навчання і контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів;
· створення принципово нових, високоефективних підручників і методичних посібників;
· удосконалення матеріальної бази навчання фізики на основі досягнень науки, техніки та інформаційних технологій;
· створення нових, науково обґрунтованих наочних посібників, які відповідають вимогам сучасних інформаційних технологій.
5. Кожна наука, яка має право на існування, повинна мати перспективу свого розвитку. І ця перспектива повинна бути основана на об'єктивній основі. Таку основу може дати дослідження реального навчально-виховного процесу. У процесі розвитку методики фізики склалися специфічні методи дослідження. О.І.Бугайов поділяє їх на змістові і формалізовані.
Змістові методи дослідження:
Педагогічні спостереження - збирання матеріалів наукового дослідження на основі збору даних з уроків, класів, виконання лабораторних та контрольних робіт і т. п.
Документальні спостереження - вивчення письмових матеріалів, щоденників, планів роботи, конспектів учителів, зошитів учнів, класних журналів і т.д.
Педагогічний експеримент - своєрідний навчальний процес, організований так, щоб можна було спостерігати педагогічні явища в контрольованих умовах.
Основні ознаки педагогічного експерименту, які одночасно становлять і його суть:
· внесення в навчальний процес певних змін у відповідності з планом і гіпотезою дослідження;
· створення умов, у яких можна найбільш яскраво бачити зв'язки між різними сторонами навчального процесу;
· облік результатів навчального процесу і формулювання остаточних висновків.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1172;