Фактори зміни сукупного попиту на інвестиції
Мотиваційним чинником інвестиційного попиту є чистий прибуток. Вихідною
базою його обчислення є валовий прибуток, отриманий від реалізації інвестиційного проекту. Він залежить від розміру інвестування та норми прибутку. Чистий прибуток – та частка валового прибутку від реалізації інвестиційного проекту, яка залишається після сплати податку на прибуток та процентів за інвестиційні кошти. Тому сукупний попит на інвестиції залежить від 1) очікуваної норми чистого прибутку (ОНЧП) та 2) процентної ставки (ПС). Сутність впливу цих факторів на інвестиційний попит полягає у наступному.
По-перше, фірми інвестують з метою одержання чистого прибутку. Інвестиції будуть приносити чистий прибуток лише тоді, коли на одиницю інвестиційних витрат підприємство матиме більші прибутки в кожному наступному році, тобто якщо зростає капіталовіддача.
ЧП = ∆ВВП - (∆ПВ + ∆ПП) (8.4), де:
ЧП – чистий прибуток;
∆ВВП – приріст ВВП, викликаний чистими інвестиціями;
∆ПВ – приріст поточних витрат;
ПП – приріст податку на прибуток.
Але інвестори спираються не на фактичний, а на очікуваний чистий прибуток
(ОЧП). ОНЧП - мета інвестування; процентна ставка – це ціна інвестицій, яку фірма повинна сплатити, щоб позичити грошовий капітал, потрібний для придбання реального капіталу. ОНЧП = х 100 % (8.5).
По-друге, інвестиційні витрати пов’язані з джерелом їх фінансування. Досить
поширеним джерелом фінансування є банківський кредит. Тому важливу роль у динаміці інвестицій відіграє процентна ставка. Процентна ставка - це ціна інвестицій, яку фірма повинна сплатити, щоб позичити грошовий капітал, необхідний для придбання реального капіталу.
ПСр = ПСномін. – ТІ (8.6).
Зв’язок між реальною процентною ставкою та інвестиціями виражається формулою:
ВІ = – f (ПСр) (8.7).
Якщо процентна ставка нижча від ОНЧП, то інвестиції будуть прибутковими, на них виникає попит. Якщо навпаки – інвестиції будуть збитковими, попиту на них не буде.
Із збільшенням процентної ставки по кредитах стає менше інвестиційних проектів, які могли б забезпечити прибуткові інвестиції за рахунок кредитних коштів, обсяг інвестицій скорочується.
У макроекономічному аналізі базовою моделлю інвестиційного попиту є модель, в
якій інвестиції є функцією процентної ставки. В такій моделі процентна ставка є основним фактором, який визначає інвестиційний попит, а очікувана норма чистого прибутку є сталою величиною і диференціюється за окремими інвестиційними проектами. У графічній формі ця модель має такий вигляд.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 727;