Еволюція осадочного процесу
Формування осадочних порід відбувалося на протязі всієї геологічної історії Землі в обстановці поступової зміни форми планети, тектонічної активності екзогенних та ендогенних процесів, розвитку органічного світу. Ці зміни підпорядковані філософському закону “заперечення запереченням”.
Ч. Лайель ввів (1830-1833р.р.) в геологію принципи актуалізму. Практично еволюція осадочного процесу полягає в тому, що з часом утворення одних осадків (порід) поступово затухає, але взамін із тих же компонентів утворюються інші, що відрізняються за мінеральним складом, будовою і фізико-хімічними властивостями. Такі перетворення зумовлені всім ходом розвитку Землі і зв’язані з еволюцією її геосфер: атмосфери, гідросфери, літосфери, а пізніше і біосфери.
При вивченні осадочних товщ установлено, що існує певна еволюція осадконакопичення в часі. В процесі розвитку від древніх періодів історії Землі до теперішнього часу спостерігається зменшення хемогенних відкладів і збільшення біогенних. Серед біогенних спостерігається поступово видового зміна складу в зв’язку з еволюцією фауни і флори.
Таким чином, процес осадконакопичення – це процес періодичний, постійно в розвитку. Відбувається повторення пройденого, але кожний раз по-новому, на новій – вищій основі, тобто розвиток йде по спіралі: опускання-піднімання, денудація-розмив. В результаті виникає самий період, новий цикл осадконакопичення, який за потужністю, складом, характером перешарування, мінеральними, органічними залишками відрізняється від попереднього.
Внутрішніми силами цього процесу – є боротьба і взаємодія геологічних і космічних сил(факторів).
У процесі розвитку Землі осадконакопичення розвивалось і змінювалось паралельно зі змінами фізико-хімічних, фізико-географічних умов та органічного світу. Підсилення одних факторів зумовлює формування відповідних порід (джеспіліти в докембрії, яшми – в палеозої, опоки, крейди – в мезозої, руди заліза, Мn – в кайнозої). Крейда тільки в крейдяних відкладах. Це свідчить про те, що процеси еволюції осадконакопичення незворотні.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 664;