Розподіл електронів у металі за енергіями. Енергія Фермі
Електричні, теплові, оптичні та ряд інших властивостей металів визначаються станом в них вільних електронів. Тому основним завданням квантової теорії є вивчення закономірностей розподілу вільних електронів у металі за енергіями. Оскільки електрони мають напівцілий спін , то вони відносяться до ферміонів і описуються квантовою статистикою Фермі-Дірака. З густиною квантових станів в енергетичній зоні ми уже ознайомилися в попередніх лекціях. На черзі квантовий розподіл Фермі-Дірака, який визначає імовірність заповнення квантових рівнів енергетичної зони електронами в умовах термодинамічної рівноваги.
Квантовий розподіл Фермі-Дірака має вигляд
,(2.6.1)
де f(Е) – імовірність заповнення електронами квантових рівнів енергетичної зони в області енергій Е; Еф- енергія Фермі; к – стала Больцмана; Т – абсолютна температура.
Для вияснення фізичної суті енергії Фермі слід проаналізувати вираз (2.6.1) при різних температурах.
При наближенні температури кристала до абсолютного нуля мож-ливі два випадки.
При T®0:
а) Е>Еф , f(E)®0;
б) Еф>Е ,f(E)®1.
Тобто квантові рівні електронів, розміщені вище енергії Фермі є пов-ністю вільними, а квантові рівні електронів нижче енергії Фермі, повністю заповнені електронами. Графічна ітерпретація цього аналізу показана на рис. 2.30.
З рисунка видно, що енергія Фермі – це найбільша енергія електронів у металі при абсолютному нулі температур. Вище цієї енергії немає жодного заповненого квантового рівня. Імовірність виявити електрон з енергією Е>Еф при цій температурі дорівнює нулю.
Рис. 2.30
Проте рівні з енергіями Е<Еф при Т=0 заповнені з імовірністю, рівною одиниці.
Розглянемо випадки, коли температура кристалу вища за абсолютний нуль.
При Т>0
а) Е=Еф, f(E)=1/2;
б) Е<Eф,f(E)>1/2;в)Е>Еф,f(E)<1/2.
Графічна інтерпретація цього аналізу показана на рис.2.31.
Рис. 2.31
На рис. 2.31 показано, що при довільній температурі, вищій за абсолютний нуль, в енергетичній зоні вільних електронів невелика частина їх буде мати енергії Е>Еф , в той час як на рівнях з енергіями Е<Eф появляться вакансії, тобто не заповнені квантові стани.
Температурний інтервал зміни енергії електронів біля енергії Фермі досить малий і не перевищує кількох відсотків. Це означає, що квантові рівні в металі, енергія яких менша за Е-кТ – заповнені повністю, а квантові рівні з енергіями більшими за Е+кТ є повністю вільними.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 946;