Статистичний і термодинамічний методи вивчення макро-скопічних систем
Молекулярна фізика вивчає явища, які є результатом сукупної дії величезної кількості частинок. Явища, в яких бере участь велика кількість частинок, підпорядковуються статистичним закономірностям. Статистика використовує середні значення фізичних величин, які визначають поведінку і властивості кожної окремої молекули. Введення середніх значень фізичних величин обумовлене не лише тим, що неможливо стежити за рухом кожної окремої молекули, а й тим, що сукупність великої кількості молекул має нові властивості, які не властиві кожній окремій молекулі.
Вивчення властивостей макроскопічних систем в стані термодинамічної рівноваги відноситься до термодинамічних методів. У цьому випадку мікропроцеси в великих молекулярних системах не розглядаються. Термодинаміка опирається на два начала – фундаментальні закони, які одержані шляхом узагальнення великої кількості експериментальних фактів. Термодинаміка використовує такі поняття як тиск, об’єм, температура, кількість теплоти, внутрішня енергія та інші.
Обидва методи статистичний і термодинамічний мають право на існування і доповнюють один одного.
Існує певний якісний і кількісний зв’язок між властивостями сукупності молекул і середніми значеннями їх фізичних властивостей, які характеризують поведінку та властивості кожної окремої молекули. Так температура газу пов’язана з середніми значеннями кінетичної енергії молекул. Для встановлення такого зв’язку немає потреби точно знати положення або швидкість кожної окремої молекули, а достатньо знати їх найбільш імовірні значення.
Категорії імовірності відіграють значну роль і тісно пов’язані з пізнанням внутрішніх властивостей і розкриттям внутрішньої структури молекулярних об’єктів. Вивчення властивостей та аналіз фізичних систем неодмінно пов’язано з введенням імовірностей і застосуванням імовірнісних методів. Тому статичні закономірності є об’єктивною необхідністю вивчення різноманітних молекулярних систем.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 929;