Малогомілкова кістка; 17-кістки стопи (а-кістки передплесна; б-кістки плесна; в-фаланги пальців стопи); 18-сіднична кістка.
У скелеті розрізняють скелет тулуба, скелет голови, скелет верхніх і скелет нижніх кінцівок.
Функції скелета багатоманітні, їх поділяють на механічні і біологічні.
До механічних функцій відносяться опорна, ресорна, захисна, рухова (локомоторна) і антигравітаційна.
Опорна функція полягає у тому, що скелет складає кістково-хрящову опору всього тіла.
Ресорна функція обумовлена наявністю в скелеті утворень, які пом’якшують поштовхи і струси (хрящові прокладки і зв’язки між кістками, що з’єднуються, арочна будова окремих частин скелета і т. п.).
Захисна функція виражається в утворенні вмістищ для життєво важливих органів.
Локомоторну функцію здійснює тісний взаємозв’язок скелета з поперечнопосмугованою мускулатурою. Зміщуючи кістки, м’язи приводять у рух все тіло або його окремі частини. Крім того, кістки визначають напрям ходу судин, нервів і м’язів, а також форму тіла і його розміри. Антигравітаційна функція виявляється у тому, що скелет створює опору для стійкості тіла, що піднесене над землею.
Біологічні функції скелета пов’язані з участю кісток в мінеральному обміні і кровотворенні (гемопоезі). Кістки як вмістилище солей фосфору, кальцію, заліза, міді і інших з’єднань регулюють постійність мінерального складу рідин внутрішнього середовища організму; 98% кальцію, що є в тілі людини, міститься в кістках. Недостача кальцію в їжі може тимчасово компенсуватися за рахунок кальцію кісток.
Кровотворна функція пов’язана з червоним кістковим мозком, який виробляє еритроцити і зернисті форми лейкоцитів.
До складу скелета людини входить 206 кісток (85 парних і 36 непарних).
Маса скелета у новонароджених складає 11 —14%, у чоловіків середнього віку — 18%, у жінок — 16% від маси тіла.
Мал.2. Скелет людини (вигляд ззаду): 1-кістки мозкового відділу черепа; 2-кістки лицевого відділу черепа; 3-шийний відділ хребетного стовпа; 4-грудний відділ хребетного стовпа; 5-поперековий відділ хребетного стовпа; 6-крижова кістка;
7-куприк; 8-ребра; 9-кістки поясу верхньої кінцівки; 10-плечова кістка; 11-променева кістка; 12-ліктьова кістка; 13-кістки кисті; 14-тазова кістка; 15-стегнова кістка; 16-великогомілкова кістка; 17-малогомілкова кістка; 18-кістки стопи.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 2518;