Президенти Чеської Республіки

Президент Термін перебування на посаді Політична сила, що номінувала кандидата
В.Гавел 02.1993 – 02.2003 ГДП
В.Клаус 03.2003 – 03.2013 ГДП
М.Земан 03.2013 – по сьогодні Партія громадянських прав

 

Президент у ЧР відіграє здебільшого символічну роль, його основна функція – адекватна репрезентація держави за кордоном. І хоча чеський президент це найупізнаваніша політична фігура в країні, йому бракує саме політичних повноважень, які мають визначальний вплив на політичну систему Чеської Республіки.

Судову владу в Чехії, за Конституцією, здійснюють незалежні суди (ст.81). Систему судів складають Верховний Суд, вищі, обласні та районні суди, Верховний адміністративний суд. Згідно з законом про суди і суддів в цю систему входять також вищі військові суди, окружні військові суди, а в період воєнного стану можливе створення польових судів.

Верховний суд Чеської Республіки (чеськ. Najvyšší súd)є найвищим судовим органом у справах, що відносяться до компетенції судів, за винятком питань, рішення по яких виносить Конституційний суд або Верховний адміністративний суд. Судді призначаються Президентом Республіки. Конституція встановлює, що суддею може бути тільки бездоганний громадянин, який має вищу юридичну освіту; термін діяльності суддів не обмежений (ст.93). Рішення приймають судді як колегіально (у складі сенату), так й одноосібно; передбачена можливість участі громадян у здійсненні правосуддя (ст.94).

Конституційний контроль у Чехії здійснюється Конституційним судом (чеськ. Ústavný súd), що складається із 15 суддів, які призначаються Президентом Республіки за згодою Сенату терміном на 10 років. Конституційний суд повноважний приймати рішення, насамперед про скасування законів, що суперечать Конституції і (у низці випадків) міжнародним договорам; про скасування інших правових приписів або їх окремих положень, якщо вони суперечать Конституції, законом або міжнародним договорам.

Незалежним і самостійний органом в системі публічної влади Чеської Республіки є Верховний контрольний комітет, який виступає „четвертою владою” в цій країні. Відповідно до Конституції цей орган покликаний здійснювати контроль за використанням державного майна та виконанням державного бюджету. Його модель сформована таким чином, щоб унеможливити вплив на нього не лише з боку інших державних органів влади, а й будь-який політичний вплив загалом.

Слід підкреслити, шо Верховний контрольний комітет (Najvyšší kontrolný úrad) є окремим конституційним органом, поряд із Парламентом, Пре­зидентом і Урядом. Це проявляється і в способі його утворення - президент і віце-президент призначаються на посади главою держави за поданням Палати депутатів. Склад Верховного контрольного комітету в кількості 15 членів пропонує Президент, а обирає Палата депутатів.

Розвиток державно-політичних інститутів Чеської Республіки після прийняття Конституції та становлення незалежної держави засвідчив, що в основному конституційна система країни сприяє зміцненню демократії, а сформована модель влади перешкоджає зловживанням нею.

У цілому ж в Чехії вда­лося створити міцні інститути демократії, забезпечено розподіл і баланс між різни­ми гілками влади. Державний механізм Чеської Республіки діє зрозуміло, збалансовано і, що найголовніше, ефективно. Усі органи державної влади за двадцять років існування незалежної Чехії чітко виконували лише свої функції, не зазіхаючи на повноваження, що не входять до їх компетенції.








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 523;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.