Система вищих органів державної влади в Угорщині
Угорщина є парламентською республікою, що випливає з розподілу влади в державі й повноважень парламенту в системі органів державної влади країни.
Відповідно Конституції Угорщини законодавча влада здійснюється однопалатним парламентом — Державними Зборами. Кількість депутатів, за новою конституцією, що вступила у дію 1 січня 2012 р., може сягати максимум 199 чоловік, хоча між 1990-2011-ми роками до складу парламенту могли потрапити 386 представників. 106 членів парламенту обираються в одномандатних округах, 93 депутатів обирають за національними списками.
Депутатів обирають виборці прямим таємним голосуванням на основі загального й рівного виборчого права. Повноваження парламенту 4 роки з моменту виборів. Якщо повноваження парламенту було припинено дочасно тоді вибори до нього відбуваються через 90 днів після його розпуску. Для кворуму потрібна присутність більше половини депутатів. Рішення парламенту приймаються більшістю голосів, але у передбачених законом випадках необхідна кваліфікована більшість голосів.
Основні повноваження парламенту відноситься: створення і внесення змін до Конституції, створення законів, прийняття центрального бюджету й виконання його, обрання Президента, обрання членів і голови Конституційного суду. Затвердження голови Верховного Суду (Курії), головного прокурора, захисника основних прав і його заступників, а також голову Державної Számvevőszék. Прем’єр-міністра також обирає парламент та виносить уряду не довіру. Парламент може вирішувати питання оголошення війни й укладання миру, а також приймає рішення пов’язані з участю у військових операціях, приймає амністії.
Виконавча влада в країні належить Уряду. Уряд відповідальний перед парламентом. Уряд є найвищим органом державного управління, як зазначено у законі, може створювати адміністративні органи. Він має право створювати та ліквідовувати адміністративні органи, видавати укази, виключно в межах своєї компетенції, які не можуть суперечити закону.
Членами уряду є прем’єр-міністр та міністри. Прем’єр-міністра обирає парламент за пропозицією Президента. Для обрання прем’єр-міністра потрібна більша половина депутатських голосів. Він приступає до виконання своїх повноважень з дня виборів.
Міністрів призначає Президент за пропозицією прем’єр-міністра. У 2012 р. в Угорщині діяли наступні міністерства:
1. Міністерство внутрішніх справ.
2. Міністерство державного управління і юстиції.
3. Міністерство національної економіки.
4. Міністерство національного розвитку.
5. Міністерство оборони.
6. Міністерство закордонних справ.
7. Міністерство людських ресурсів.
8. Міністерство розвитку сільського господарства.
У структуру уряду входять також міністри без портфеля Міністр без «портфеля» (тобто такий, що не керує міністерством). Він може бути призначений урядом для виконання своїх обов’язків.
Член уряду відповідає за свою діяльність перед парламентом, а також міністри перед прем’єр-міністром. Член уряду може бути присутнім і виступати на засіданні парламенту. Парламент і парламентський комітет може зобов’язати члена уряду бути присутнім на засіданні.
Таблиця ??
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 584;