Термодинаміка потоку
Витіканням називають прискорений рух газу через відносно короткі канали особливої форми –сопла. Якщо в каналах проходить збільшення тиску і зменшення швидкості руху, то такі канали називаються дифузорами. Сопла і дифузори мають звужуючу і розширюючу форми. Процеси руху газів в каналах різної форми зустрічаються при проектуванні конструкцій елементів теплових машин.
Усталений або стаціонарний рух—це рух, при якому в кожній точці простору параметри потоку газу не змінюється з часом.
Одномірний рух—рух в одному напрямку, параметри потоку змінюються лише в напрямку однієї осі X. При дослідженні одномірного руху визначають зміну тиску при зміні координати Х. Для описання руху газів застосовують наступну систему алгебраїчних і диференційних рівнянь: рівняння руху середовища; рівняння нерозривності або суцільності потоку; рівняння збереження енергії або першого закону термодинаміки; рівняння стану газу або суміші (для ідеальних—рівняння Клапейрона-Мендєлєєва, реальних—Ван-дер-Вальса).
Розглянемо рівняння, за допомогою яких описується фізична модель руху середовища через канал змінної форми.
1. Рівняння руху.
В це рівняння, у загальному випадку, входять такі параметри рухомого середовища: зміна тиску ; зміна швидкості ; зміна густини – в середовищі, що стискається.
Ці параметри можуть змінюватись як з часом, так і в напрямках трьох осей x, y, z. Але на невеликій ділянці трубопроводу з достатньою точністю можна вважати, що параметри змінюються лише вздовж осі Х.
Схема зміни параметрів рухомого середовища через
трубопровід змінного перерізу
Для приведеного випадку в кінцевому вигляді рівняння руху матиме наступний вигляд:
де функції лише координати Х. Це рівняння Бернуллі у диференційній формі. Якщо для нестискуваних середовищ, то, взявши інтеграл з попереднього рівняння, можна отримати остаточний вираз:
де швидкісний напір.
2. Рівняння енергії для потоку середовища.
Виводиться на основі першого закону термодинаміки і має вигляд:
.
З урахуванням попереднього рівняння руху це рівняння енергії може бути переписане у наступному вигляді:
.
Отримане рівняння енергії зручне для дослідження газових потоків, оскільки в нього входить основний параметр руху—швидкість.
3. Рівняння суцільності потоку.
Воно засноване на аксіомі, що через різні перерізи трубопроводу проходить одна й та ж кількість середовища (маса):
,
де густина середовища, кг/м3; площа перерізу в даному січенні, м2; швидкість середовища в даному січенні, м/с.
Для нестискуваних середовищ попереднє рівняння спрощується і має вигляд:
4. Рівняння стану рухомого середовища записується на основі рівняння Клапейрона-Мендєлєєва для ідеальних газів і на основі рівняння Ван-дер-Вальса для реальних.
В рекомендованих літературних джерелах наведені рівняння, що описують рух середовища в реальних конкретних трубопроводах із змінним перерізом елементів систем і для реальних робочих тіл. При русі середовища має місце поняття—місцева швидкість звуку
Характеристикою рухомого середовища є число Маха, що дорівнює відношенню дійсної швидкості руху середовища до місцевої швидкості звуку в даній точці:
.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 947;