Вологе повітря. hd-діаграма вологого повітря
Вологе повітря—це суміш сухого повітря і водяної пари. Оскільки повітря—це суміш, то згідно з законом Дальтона, загальний тиск суміші визначається за формулою:
,
де парціальний тиск сухого повітря, Па; парціальний тиск водяної пари, Па.
Максимальний парціальний тиск водяної пари за даної температури називається тиском насичення і позначається Ps. Величина Ps водяної пари у вологому повітрі визначається тільки температурою суміші та не залежить від тиску суміші Рвол.пов.. Вологе повітря, в якому парціальний тиск пари менший , називається ненасиченим. Якщо ненасичене вологе повітря охолоджувати при сталому тиску, то можна досягнути стану, при якому . Вологе повітря у такому стані називається насиченим, тобто, вологе повітря складатиметься із сухого повітря і насиченої водяної пари. Температура вологого повітря, при якій , називається температурою точки роси. При подальшому охолодженні насиченого повітря буде більшим ніж , водяна пара стане вологою та почне конденсуватись (випадання роси).
Для характеристики пароповітряної суміші необхідно знати її склад. Склад суміші характеризують такі величини: абсолютна вологість повітря—це кількість водяної пари в повітрі, яка утримується в одному метрі кубічного вологого повітря і позначається:
;
відносна вологість повітря— відношення дійсної абсолютної вологості до максимальної абсолютної вологості при цій температурі:
;
вологовміст—відношення маси водяної пари, що утримується в повітрі, до маси сухого повітря:
, г/кг;
ентальпія вологого повітря—визначається як сума ентальпій одного кілограма сухого повітря і добутку одного кілограма водяної пари на вологовміст:
,
при практичних розрахунках:
На основі цього рівняння побудована hd-діаграма вологого повітря. Для практичних інженерних розрахунків термодинамічних процесів вологого повітря зручно користуватися hd-діаграмою вологого повітря.
|
Діаграма побудована для середнього атмосферного тиску та з достатньою точністю може використовуватись для невеликих відхилень від цього тиску і для робочих тіл—продуктів згоряння. За початок координат прийнято точку, в якій °С; г/кг; Дж/кг. На hd-діаграмі наносяться точки однакових вологовмістів, температур, ентальпій, відносної вологості, які потім сполучаються у відповідні криві.
За допомогою hd - діаграми можна виконати наступні розрахунки.
1. По двох відомих параметрах стану вологого повітря можна знайти місцезнаходження точки, а отже і інші параметри (h, t, ,d, pвод.пари), всього п’ять.
2. Для знаходження парціального тиску водяної пари необхідно із заданої точки опустити вертикальну пряму до перетину з лінією Рвод.пари., з точки перетину по вертикалі пройти до правого поля діаграми, де прочитати парціальний тиск водяної пари.
3. Для кожного стану вологого повітря можна знайти температуру точки роси tт.р.. Для цього з даної точки опустити вертикальну пряму до лінії , і з точки перетину дійти по ізотермі до лівого поля діаграми. Можна визначити температуру мокрого термометра tм.т.. Для цього із даної точки по ізоентальпії пройти до перетину із лінією і далі по ізотермі до лівого поля діаграми (tм.т.>tт.р.).
4. Процес підігріву повітря у калорифері зображають вертикальною прямою, направленою вгору (1-2).
5. Процес випаровування вологи із осушуваного тіла, що відповідає зволоженню підігріваємого повітря зображаються ізоентальпією, направленою вниз (2-3).
6. Якщо змішати два об’єми повітря V1 і V3 із різними параметрами, то точка, що характеризує параметри суміші лежить на прямій, що з’єднує точку 1 і точку 3, і ділить цей відрізок обернено-пропорційно об’ємам складових сумішей:
.
Ці переваги використовують для теплових розрахунків сушильних камер, систем вентиляцій та кондиціонування. Метою цих розрахунків є визначення кількостей повітря і теплоти.
Термодинаміка потоку. Витікання і дроселювання газів і парів. Основні положення. Рівняння витікання. Швидкість витікання і потенційна робота тіла. Критичне відношення тисків. Критичний режим. Сопла Лаваля. Розрахунок процесів витікання водяної пари з допомогою HS – діаграми.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 3947;