Поняття кольору, тону, напівтону. Хроматичні та ахроматичні кольори. Основний і неосновний колір

Колір, у найбільш загальному розумінні, є певнимзабарвленням яко­гось об'єкта. Він спроможний впливати на настрій людини і стан її здоров'я, викликати у неї різні емоційні стани, виступати для неї чи групи, до якої вона належить, у якості певного символу. Людина, як виявили дослідження, завжди фізіологічно реагує на забарвлення стін, тканини штор, меблів і тому подібно­го. Наприклад, перебування у кімнаті, пофарбованій у червоний колір, спричи­няє посилення кровообігу, підвищення артеріального тиску, активізацію гор­мональної системи, збудження нервової системи. Зворотне реагування має місце у випадку знаходження в помешканні з синім колоритом інтер'єра. Обу­мовлюється це тим, що, з фізіологічної точки зору, колір - це відчуття, яке виникає у людини внаслідок взаємодії її організму зі світловим потоком.Світло ж становить сукупність електромагнітних хвиль різної довжини. У пси­хологічному аспекті розгляду, колір є властивістю світла викликати у лю­дини, в залежності від спектрального складу відбитого або випромінюва­ногосвічення навколишнього предметного середовища, певні емоційно-почуттєві стани та впливати на її поведінку.

Людський зоровий діапазон складає фіксацію електромагнітних хвиль довжиною від 460 нм (фіолетовий) до 640 нм (червоний колір). Сприймаються вони не тільки через зір і шкіру. У окремих людей звук певної тональності, запах, смакові відчуття одночасно викликають і колористичні реагування. Та­кою властивістю були наділені, наприклад, французький композитор Гектор Берліоз і російський композитор Олександр Скрябін. При сприйнятті кольору у них виникали одночасно звукові асоціації та навпаки, тобто їм був притаман­ний "кольоровий слух". Подібне явище називається синестезією. Лише кожна 20000 людина має подібні задатки. Окремими індивідами своєрідно сприйма­ються деякі барви. Так дальтоніки ототожнюють зелений і червоний, жовтий і коричневий, рідше зелений та сині тони.

У нормі око людини, за сучасними науковими даними, спроможне фік­сувати до 180 тонів кольору та більше 20000 відтінків між ними. Але людська мова немає такої кількості понять, оскільки сприймання кольору відбувається неусвідомлено (на психофізіологічному рівні), а його інтерпретація - наділення певним змістом, якостями, значенням, усвідомлено (на художньо-естетичному чи естетико-культурологічному рівні). У мовах одних народів кольори позна­чаються декількома сотнями слів. Мови ж інших утримують тільки пару десят­ків понять кольору. Найчастіше назва барви має виключно асоціативний харак­тер. Наприклад, російське поняття "красный" походить від слова "красивий", англійське "orange" - від слова "апельсин", українське "бузковий" - від назви бузку. І оскільки людиною виділяється та словесно позначається дуже незнач­на кількість кольорів та їх відтінків, це означає, що інформація про кольорове різноманіття світу залишається унеї переважно в позасвідомій сфері. Вона найчастіше не може пояснити, чому її вибір у магазині зупинився на сукні бла­китного кольору, чому їй подобаються меблі горіхово-жовтого забарвлення, чому вона придбала саме цю картину і тому подібне.

Однак бувають випадки, коли певній барві усвідомлено надається пере­вага. "Цей колір мені до лиця", "Горіхово-жовте забарвлення меблів робить наше помешкання приємним та красивим", "Блакитний - наймодніший колір сезону", - пояснює людина свій вибір якогось кольору чи групи барв. Тому колір можна також розглядати як естетичне явище. У художньо-естетачному відношенні, колір є властивістю предмета, яка надає йому, на думку особи­стості, естетичної цінності та художньої виразності.

Вже на ранніх етапах розвитку людства забарвлення предметного ото­чення набувало цінності не лише на індивідуальному рівні людського буття, а й колективно-груповому. Відбувалась міфологізація та ототожнення кольору з якимись речовинами (молоком, кров'ю, снігом) чи стихіями (вогонь, сонце, земля). За окремими барвами закріплювалось певне стійке значення і зміст, які впливали на людську поведінку при виборі конкретних предметів. Деякі барви набували внаслідок їх символізації в очах людей конкретної спільноти особли­вої цінності та принадності. Наприклад, багрянець був бажаним для багатьох індоєвропейських народів. Він вважався дуже красивим кольором, одночасно виступаючи символом престижності предмета, ним пофарбованого. Тому в естетико-культурологічному плані, колір є символічним значенням забарв­лення предметів, котре сформувалось на теренах якоїсь людської спільно­ти.

Цікавитись впливом забарвлення предметів на людину, значенням ко­льору в її житті дослідники почали давно. Є свідоцтва про вивчення кольору ще в давнину. Так за забарвленням людського тіла у Давній Греції, Індії, Іудеї, Китаї діагнозували хвороби. Але його наукове дослідження, власне, започатку­вав англійський учений кінця XVII - початку XVIII століття Ісак Ньютон. Він виявив, що біле сонячне світло складається з променів різної довжини хвиль.

Якщо його пропустити через скляну призму, то на екрані, наприклад, стіні кім­нати чи на хмарині розсіяних крапель води, виникне різнобарвна смужка -"райдуга" або спектр. У ньому людським оком розрізняється низка кольорів. І.Ньютон виділив 7 кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, голу­бий, синій, фіолетовий, котрі порівняв із сімома музичними нотами. На його думку, саме такий "мелодійний ряд" кольорів дозволяє пояснити кольорове багатство довкілля.

Постійним джерелом світла для людини є Сонце - жовта зірка-карлик. У неї яскравий та багатий спектр. Завдяки їй навколишній світ сприймається на­ми як щось багатобарвне. І якщо б раптом Сонце охололо до температури вог­нища, перетворившись на зірку типу червоного гіганта, то навколишні предме­ти здавались би зовсім іншими. Блакитні, сині, фіолетові предмети стали б оцінюватися спостерігачем як сірі та чорні. Звичайно, якщо у такому випадку було б кому розглядати довкілля. Домінуючою барвою навколишнього середо­вища в такому випадку був би червоний колір.

Сонячне проміння освітлює різноманітні предмети, які оточують люди­ну. Відчуття кольору виникає у індивіда в залежності від того, як проміння поглинається чи відбивається поверхнею об 'єкта. Саме тому, що сніг відбиває майже все падаюче на нього проміння, він сприймається як білий. Асфальт тро­туару сірий, оскільки переважну більшість електромагнітних хвиль він поглинає. Чорноземом майже все світло поглинається, внаслідок чого його поверхня для спостерігача є чорною. Червоним називається той предмет, який поглинає се­редні, короткі та ультракороткі хвилі, а розсіює електромагнітне випроміню­вання з найбільшою довжиною хвиль. Фіолетові, сині, блакитні, зелені барви властиві об'єктам, поверхня котрих відбиває хвилі з найменшою довжиною.

Після досліджень Ньютона спектральні кольори, тобто представлені спектром сонячного світла, традиційно називаються хроматичними(від грец. хроматикос - "забарвлений", "кольоровий"). Сірий, білий та чорний ко­льори отримали назву ахроматичних (від грец. хроматикос та префікса а, що означає відсутність, заперечення, тобто "знебарвлений", "не кольоровий"). На необхідність аналізу ахроматичних кольорів вказав німецький художник, гра­фік і теоретик мистецтва кінця XVIII - початку XIX століття Філіп Отто Рунге. Він створив просторову, трьохвимірну модель поєднання кольорів. Це куля з затемненою та освітленою половинами. Вона виникла через поєднання хро­матичного круга з чорно-білою координатою.

Основними кольорами в сонячному спектріє зелений, синьо-фіолетовий та червоний.їх оптичне змішування, тобто просторове поєд­нання, дає всі інші варіанти барв, які вважаються неосновними. Тобто, неос­новнимиє кольори, щоє похідними від інших.Наприклад, розміщуючи по­ряд зелений колір та оранжевий, отримаємо жовтий, а внаслідок поєднання червоного і зеленого кольорів виникне сіра або біла барва. Комбінація оранже­вого і фіолетового дає темно-рожевий колір, а поєднання червоного та фіолетового-пурпуровий.

Спектральний колірний ряд,який ще іноді називають "райдужним кругом", "хроматичним кругом" або "спектральним кругом", використову­ється передусім в оптиці. Традиція розміщення спектральних кольорів не сму­жкою, як це зробив Ньютон, а кругом, побутує з 1735 року. Хроматичний круг класифікує кольори світлових потоків із фізичного аспекту - за довжиною еле­ктромагнітних хвиль.


 

 
 

 


У дизайні, крім нього, широке застосування має й інший колірний ряд, запропонований німецьким мислителем XVIII - початку XIX століття Іоганном Вольфгангом Гете. Це колористичний круг. У ньому основними кольорами є червона, жовта і синя барви, а неосновними - оранжева, зелена та фіоле­това.Неосновні кольори виникають через механічне змішування двох основних, між. якими вони знаходяться: зелений - жовтої і синьої, фіолетовий - синьої та червоної, оранжевий - жовтої і червоної фарби.

У XIX - на початку XX століть поглиблення знань про колір передусім відбувалося завдяки працям німецького фізика, фізіолога та психолога Германа Людвіга Фердинанда Гельмгольца і німецького фізіолога Евальда Геринга. У їх дослідженнях по-різному здійснювався поділ хроматичних кольорів на основні і неосновні.

Г.Л.Ф. Гельмгольцем була запропонована трьохкомпонентна структура кольороутворення. Він вважав, що людське око має тільки три різновиди фото­рецепторів, якими сприймаються червона, жовта і синя барви. Його теорія ко­льорового бачення підводила фізіологічне підґрунтя для думки Гете про осно­вні та неосновні кольори.

На противагу йому в 1874 році Е. Герингом була створена чотирьохком-понентна система кольору. У ній виділялись чотири основні хроматичні барви - червона, жовта, зелена та синя, оскільки людині притаманні три канали сприйняття кольору: червоно-зелений, жовто-синій і чорно-білий.

Сучасні наукові дослідження засвідчили правоту поглядів кожного вче­ного. Фоторецептори ока сприймають, як виявилось, кольори за системою Гельмгольца, а їх сприйняття в мозкові людини відбувається за трьома "опонент-ними хроматичними осями", як стверджував Геринг.

Основи сучасної систематизації кольору були закладені працями німець­кого фізика, хіміка і філософа Вільгельма Фрідріха Освальда. Ним запропоно­вано для класифікації барв використовувати фігуру у вигляді подвійного кону­са. У ньому основу складають чисті - хроматичні, кольори: червоний, жовтий, зелений та синій, а вертикальну - ахроматичні барви: чорна, сіра і біла. У колір­ному крузі Освальда виділено такі кольори: лимонно-жовтий, жовтий, золотис­то-жовтий, жовто-оранжевий, червоно-оранжевий, кіноварно-червоний, червоний, кармінно-червоний, пурпурово-червоний, пурпурово-фіолетовий, фіолетовий, синьо-фіолетовий, синювато-фіолетовий, ультрамариновий, середньо-синій, синій, волошково-синій, бірюзовий, морської хвилі, смарагдово-жовтий, синьо-зелений, середньо-зелений, хлорофіловий, жовто-зелений.

У дещо зміненому вигляді фігура Освальда була прийнята в 1931 році Міжнародною Радою з освітлення під назвою "колірного тіла". Це дало мож­ливість спеціалістам різних галузей: науки, мистецтва, техніки, промисловості, користуватись єдиною загальноприйнятою системою класифікації кольорів.

Усі спектральні кольори вважаються чистими. Вони яскраві та насичені за забарвленням. При змішуванні фарб, коли дотримується пропорція 1:1, буде також отримано чистий неосновний колір або тон (від лат. tonus - "звук", що походить від грец. тонос - "натяг", "напруження"). При інших пропорціях ви­никають різні відтінки, іншими словами напівтони, кольору. Напівтоном на­зивається відтінок кольору, котрий поєднує в собі якості декількох кольо­рів. Наприклад, індиго, ліловий, пурпуровий є напівтонами. Тон - це якість кольору, завдяки якому він відрізняється від іншого, наприклад, червоний від зеленого.

Кольорова сприйнятливість, тобто здатність розрізняти кольори, у людей досить різна. Вона залежить як від вроджених задатків, так і багатьох інших чинників. Відомо, що постійне спілкування з творами мистецтва, заняття жи­вописом, фотографією і подібним розвивають здатність розширеного колорис­тичного сприйняття. Живопис, дизайн, декоративно-прикладне мистецтво ви­магають розвинутого чуття форми, пропорцій, кольору предметів. Око художника, наприклад, розрізняє відмінності пропорційності об'єкта, котрі рівні 1/60-1/150 його величини. Наскільки тонкими можуть бути кольорові відчуття професійного митця можна зрозуміти за таким прикладом. У мозаїч­них римських майстернях античного періоду створювалась смальта, тобто не­прозоре скло, яке використовують для створення мозаїки, 20000 відтінків. Особливою тренованістю сприйняття кольору вирізняються люди, які за про­фесією мають оцінювати колористичні характеристики предметів. Наприклад, досвідчені сталевари за відтінками розплавленої сталі досить чітко зазначають її температуру і наявність домішок. Висока кольорова чутливість розвивається у малярів, поліграфістів, модельєрів, хіміків тощо. Фарбувальниками тканин зазначаються до 60 відтінків чорного кольору, тоді як пересічна людина зможе розрізнити не більше десятка різновидів чорної барви. Умови життя теж віді­грають роль у колористичній "тренованості" ока. Народами Крайньої Півночі вживається, наприклад, більше 10 слів для характеристики насту, злежалого снігу, за його відтінками. Саме за кольором оцінюється його товщина, щіль­ність і температурний режим.








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 4834;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.