Вибіркові і спеціальні обстеження
Переписи населення – трудомісткі і дорогі операції. Тому вони проводяться відносно рідко та їх програми обмежені лише найнеобхіднішими відомостями. Вибіркові обстеження (дослідження) дозволяють з меншими витратами часу, сил і засобів провести вивчення проблеми, що цікавить дослідника, на невеликій, за спеціальними правилами відібраній групі населення з тим, щоб отримані результати потім розповсюдити на все населення (або на ту частину суспільства, яка є об'єктом вивчення).
Застосування вибіркового методу в демографії нічим не відрізняється від аналогічного застосування його в інших науках. Він знайшов широке застосування в переписах населення. На його основі проведено два мікропереписи населення в 1985 і 1994 рр.
У нашій демографії вибіркові дослідження отримали найбільше застосування в процесі вивчення чинників народжуваності: 1966, 1967, 1969, 1972, 1975, 1978, 1981 і 1984 рр. Відділом демографії Науково-дослідного інституту ЦСУ СРСР були проведені поглиблені дослідження чинників народжуваності в сім'ях робітників і службовців, які ведуть бюджетні записи. Проте вибіркові обстеження теж вимагають численного персоналу та коштів. Тому не завжди і не всім під силу буває їх організувати. Тоді доводиться відступати від теорії й проводити обстеження, яке організоване без дотримання правил вибіркового методу. Таке обстеження, на відміну від вибіркового, називається спеціальним.
На відміну від вибіркового, спеціальне обстеження не має такої ж доказової сили. Але, як говориться, краще хоч щось, ніж нічого (іноді, щоправда, буває й навпаки, якщо на основі непредставницького спеціального обстеження робляться деякі важливі висновки. А таке буває нерідко). Мабуть, більшість вітчизняних соціологічних досліджень – непредставницькі, хоча буває й так, що їх автори сміливо називають свої дослідження вибірковими. На жаль, провести справжнє вибіркове дослідження в нашій країні завжди було складно, оскільки вони завжди проводилися в основному на ентузіазмі дослідників і не користувалися підтримкою властей. Тому повністю від таких досліджень відмовлятися не можна. Потрібно тільки проявляти наукову сумлінність у їх проведенні і обережність – в інтерпретації результатів.
Контрольні запитання
1. Визначте основні джерела інформації в демографії.
2. Дайте визначення поняття “перепис населення”.
3. З якою періодичністю проводиться перепис населення?
4. Обґрунтуйте основні принципи сучасних переписів населення.
5. Дайте визначення поняття “програма переписів населення”.
6. Обґрунтуйте основні питання програми перепису населення.
7. Визначте основні нормативні документи, які регулюють перепис населення в Україні.
8. Дайте визначення поняття “критичний момент перепису населення”.
9. Дайте визначення поняття “наявне населення”.
10. Дайте визначення поняття “постійне населення”.
11. Дайте визначення поняття “юридичне населення”.
12. Який зв’язок існує між наявним, постійним та юридичним населенням?
13. З якою метою проводиться поточний статистичний облік подій природнього руху населення?
14. Коли в Україні було вперше проведено поточний статистичний облік подій природного руху населення?
15. Визначте сутність та значення поточних регістрів населення.
16. Визначте сутність та значення вибіркових демографічних досліджень.
17. Визначте сутність та значення спеціальних демографічних досліджень.
Література:[4; 6; 11; 13; 14; 22 – 24; 27; 30; 3-35; 38].
Дата добавления: 2015-07-14; просмотров: 1105;