Нагромадження капіталу.
Сутність нагромадження капіталу зводиться до того яким чином підприємець використовує свій прибуток, який є перетвореною формою додаткової вартості (згідно дії закону вартості). Існують два види суспільного виробництва:
- просте
- розширене
Повторення процесу виробництва називається відтворенням (також просте та розширене).
При простому відтворенні додаткова вартість m переходить в потреби підприємця.
За сучасних умов така форма ведення господарства веде до краху підприємства, тому вони повинні частину прибутку вкладати у розвиток виробництва.
Для сьогоднішнього рівня існування виробництва характерне розширене відтворення.
Для оцінки ефективності діяльності підприємств використовується певна система показників, яка складається з семи основних :
1) Продуктивність праці Пр вона визначається як: Пр=Q/T
Q – випуск продукції у грошовому виразі
T – середньо річна чисельність робітників і кількість годин реально відпрацьованих за певний календарний період (день, тиждень, декада, місяць, квартал, півріччя, рік).
Продуктивність праці розраховується на рівні бригади, цеху, підприємства.
Економічний сенс показника продуктивності праці – це кількість продукції у грошовому виразі (кількість грошових одиниць продукції) у розрахунку на одного середньо списочного робітника або за одну відпрацьовану годину (зміну).
2) Трудомісткість – зворотний до продуктивності праці.
3) Матеріаловіддача – це кількість створеної продукції у грошовому виразі на кожну грошову одиницю витрат предметів праці (сировина, матеріал).
Мв=Q/вартість предметів праці
4) Матеріаломісткість – зворотний показник. Показує скільки грошових одиниць витрачених предметів праці приходиться на одну грошову одиницю продукції.
5) Фондовіддача – показує скільки грошових одиниць продукції приходиться на одну грошову одиницю середньорічної вартості засобів праці.
Фв= Q/Косн
6) Фондомісткість – показує скільки грошових одиниць вартості засобів праці втілено у кожну грошову одиницю виготовленої продукції.
7) Ефективність виробництва
Q – обсяг виготовленої продукції.
c + v – вартість авансованого капіталу.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 589;