Сутнісні характеристики релігії.
Щоб науковий аналіз релігії був плодотворний, необхідно дати її сутнісні характеристики.
Релігія як сфера духовного життя суспільства та індивіда представляє собою:
1) Прояв сутності суспільства, вираження його глибинних зв’язків.
Зрозуміло, внутрішні зв’язки суспільства проявляються в релігії в перетвореному вигляді (трансформуються). Тому недостатньо зводити релігійний світ до якихось дійсних відносин. Важливо з даних відносин реального життя вивести відповідні їм релігійні форми.
2) Релігія – це необхідно виникаючий в процесі становлення людини і суспільства аспект їх життєдіяльності.
Релігія – не випадковий напрямок культурної еволюції, а така форма усвідомлення людьми оточуючої дійсності та самих себе, що виникла закономірно, а також історично, соціально і психологічнообумовлена.
3) Релігія – це спосіб існування і переборення людського самовідчудження.
Відчудження –це перетворення людської діяльності, її результатів, відносин і здібностей людини в сили, що панують над нею.
4) Релігія – представляє собою відображення дійсності.
В трактовці Ф.Енгельса, „релігія є не що інше як фантастичне відображення в головах людей тих зовнішніх сил, що панують над ними в їх повсякденному житті; відображенням, в якому земні сили приймають форму неземних”.
Релігія по-своєму відображує величезний реальний життєвий досвід людства, зберігає систему емоційно-образних уявлень і переживань, цінностей, норм життя, моральних ідеалів.
5) Релігія представляє собою суспільну систему.
В ній виділяють: свідомість, діяльність, відносини, інститути, організації. Історія показує, що релігія, являючись підсистемою суспільства, займає в ньому різне місце.
6) Релігія – феномен культури.
При всій складності, неоднолінійності та неоднозначності взаємовідносин релігії, мистецтва, моралі, філософії, науки в історії вони впливали одне на одного, утворювали єдність і цілісність – універсум духовного життя.
В різні епохи висувались на передній план ті чи інші галузі культури: мистецтво і філософія – в античності, релігія – в Середні віки, філософія – в XVIII-XIX ст.ст., наука – в ХХ ст.
Наука і релігія представляють собою два важливих компонента світової культури, що істотно впливають на розвиток людської цивілізації.
Їх відносини складались таким чином, що про них можна було б написати кілька томів під загальним заголовком „Історія війни науки та християнської теології”.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1050;