Фонд соціального страхування від нещасних випадків
Соціальний захист громадян, охорона їхнього життя та здоров’я у процесі їх трудової діяльності забезпечується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням через Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. У такий спосіб держава гарантує всім застрахованим громадянам забезпечення прав у страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов’язкового державного соціального страхування громадян від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання забезпечує Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». Регулювання дії цього Закону забезпечується нормативними документами, що відповідають вимогам Конституції України, Кодексу законів про працю України, Закону України «Про охорону праці» і поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях (незалежно від форм власності та господарювання), фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності.
Засадничими основами страхування від нещасного випадку є:
Ø паритетність держави, застрахованих осіб і роботодавців в управлінні страхуванням від нещасних випадків;
Ø обов’язковість страхування від нещасних випадків осіб, які працюють на підставі трудового договору, або на інших підставах, передбачених законодавством про працю;
Ø формування та витрачання страхових коштів на солідарній основі;
Ø надання державних гарантій застрахованим громадянам щодо використання своїх прав;
Ø своєчасне та повне відшкодування шкоди;
Ø економічна зацікавленість суб’єктів страхування в поліпшених умовах і безпеки праці;
Ø диференціація страхових тарифів відповідно до умов та стану безпеки праці, виробничого травматизму, професійного захворювання на кожному господарському суб’єкті.
Страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Цей фонд є некомерційною самоврядною організацією, має статут, є юридичною особою.
Управління Фондом соціального страхування від нещасних випадків здійснюють його правління та виконавча дирекція. Фонд має територіальні управління.
Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків формується з представників від держави, застрахованих осіб, роботодавців. Від кожної з трьох представницьких сторін призначається і обирається по 15 осіб у правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків формується на шестирічний термін.
Контролює діяльність Фонду соціального страхування від нещасних випадків Наглядова Рада. Основною метою діяльності є забезпечення виконання Фондом соціального страхування від нещасних випадків його статутних завдань і цільового використання коштів цього Фонду. Представники Наглядової Ради працюють на громадських засадах і не можуть бути одночасно членами правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків та працівниками виконавчої дирекції зазначеного Фонду чи робочих органів.
Державний нагляд і контроль за додержанням страхувальниками та Фондом соціального страхування від нещасного випадку законодавства здійснюють спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків, у відповідності до визначеного законодавством порядку, свою діяльність спрямовує за такими напрямами:
1) відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я, або в разі його смерті, виплачувати йому, або особам які перебували на його утриманні допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, пенсію у зв’язку із втратою годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомогу дитині, яка народилася інвалідом, внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
2) організувати поховання померлого, відшкодування вартості, пов’язаних з цим ритуальних послуг, відповідно до місцевих умов;
3) в разі нещасного випадку потерпілому створюються умови першої невідкладної допомоги, в разі потреби його госпіталізації, діагностики професійного захворювання;
4) забезпечує лікування потерпілого у власних спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах та в інших лікувальних закладах;
5) забезпечує потерпілому:
Ø догляд медичних сестер вдома, в лікарні;
Ø акушерський догляд вдома або в лікарні під час вагітності, пологів;
Ø утримання в лікарні, реабілітаційному закладі;
Ø забезпечення потрібними лікарськими засобами, протезами різноманітними ортопедичними, коригуючими виробами, окулярами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування, зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
6) підвищує та відновлює працездатність потерпілого через систему необхідних заходів;
7) забезпечує домашній догляд за потерпілим і допомогу у веденні домашнього господарства (при потребі);
8) за висновками лікарсько-консультаційної комісії проведення навчання та перекваліфікації потерпілого у власних навчальних закладах або на договірній основі в інших закладах, перенавчання інвалідів та їх працевлаштування;
9) організовує робочі місця для інвалідів самостійно чи з органами виконавчої влади, органами самоврядування, компенсує витрати виробництва, які не покриваються коштами від збуту виробленої продукції за рахунок Фонду;
10) Фонд може надавати разову грошову допомогу для вирішення соціально-побутових питань при невідкладній потребі;
11) сплачувати за потерпілого внески на медичне та пенсійне страхування.
Незалежно від того чи зареєстроване підприємство, на якому стався страховий випадок у Фонді соціального страхування від нещасних випадків, застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні надаються усі види соціальних послуг та виплат за рахунок коштів цього Фонду.
Механізм формування Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків є основною, незалежною фінансовою структурою, має свою систему фінансування. Основними джерелами наповнення Фонду соціального страхування від нещасних випадків є:
1) внески роботодавців:
Ø для підприємств відносяться на валові витрати виробництва;
Ø для бюджетних установ і організацій з коштів, виділених на їх утримання та забезпечення;
2) платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників;
3) прибутки від тимчасово вільних коштів Фонду, розміщених на депозитних рахунках;
4) штрафи, пені підприємств, працівників, винних у порушенні вимог нормативних актів з охорони праці;
5) добровільні внески та їх надходження, отримання яких не суперечить законодавству.
Важливим джерелом наповнення Фонду соціального страхування від нещасних випадків є страхові внески (частина єдиного соціального внеску) підприємств і бюджетних установ і організацій.
Основою для обчислення розміру страхового внеску страхувальником є страхові тарифи, які диференціюються за видом виробництв залежно від класу професійного ризику виробництва.
Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон) визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності здійснюється Фондом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2012 року № 237, передбачено, що віднесення до класу професійного ризику виробництва здійснюється за основним видом економічної діяльності, що визначається за найбільшою питомою вагою обсягу реалізованої продукції та/або чисельністю зайнятих осіб за минулий календарний рік.
Клас професійного ризику виробництва характеризується інтегральним показником. Чим вищий інтегральний показник (починаючи з першого), тим вищий клас професійного ризику виробництва. Фонд відносить підприємство до видів виробників за їх основною діяльністю. Обраховують інтегральний показник професійного ризику виробництва відповідно до Загального класифікатора та інтегральний показник виробництв, що належить до одного класу професійного ризику виробництва.
Перший інтегральний показник професійного ризику виробництва визначається:
Ігв= (%),
де Ігв- інтегральний показник професійного ризику виробництва (%);
ВШгв- сума відшкодування шкоди потерпілому на виробництві, нарахованої в минулому році у певному виді виробництва;
ВОПгв- фактичні витрати на оплату в минулому році, у певному виді виробництва.
Наступний – інтегральний показник відповідного класу професійного ризику виробництва (Ікл) визначається за формулою:
Ікл= (%),
де ВШкл –сума відшкодування шкоди потерпілому на виробництві, яка нарахована в минулому році, що належить до одного класу професійного ризику виробництва;
ВОПкл - фактичні витрати на оплату в минулому році, що належить до одного класу професійного ризику виробництва.
За цими показниками визначають рівень професійного ризику виробництва відповідного класу і обсяг нарахувань на оплату праці (в минулому році).
Для визначення страхових внесків і страхових тарифів на наступний календарний період для підприємств одного класу слід виходити із обсягу витрат Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у наступному періоді, фактичних витрат на оплату праці підприємств всіх класів професійного ризику виробництв, фактичний обсяг реалізованої продукції підприємствами та прогнозного зростання обсягу реалізованої продукції у наступному календарному році.
Підприємствам – платникам страхових внесків, Фондом соціального страхування від нещасних випадків надаються знижки за низький рівень травматизму, професійної захворюваності і таке інше, або надбавки за високий рівень травматизму, професійної захворюваності чи неналежний стан охорони праці. Розмір знижки або надбавки не повинен перевищувати 50% від страхового тарифу визначеного для відповідного виду виробництв економіки.
Суми надбавок до страхового тарифу та штрафів сплачує підприємство із суми прибутку, а якщо немає прибутку – збільшуються накладні витрати.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків здійснює усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їхньому утриманні, а також усі види профілактичних заходів. Страховими виплатами є грошові суми, які складаються з:
Ø втраченого заробітку потерпілим;
Ø одноразової допомоги потерпілому або членам його сім’ї, які перебувають на утриманні померлого;
Ø пенсії за інвалідністю;
Ø пенсії у зв’язку втрати годувальника;
Ø виплати дітям, які народилися інвалідами внаслідок травмування матері або професійного захворювання її під час вагітності;
Ø витрати на медичну та соціальну допомогу.
Страхові виплати проводяться щомісячно. Втім, страхові виплати можуть перераховуватися внаслідок:
Ø зміни складу сім'ї померлого;
Ø змін, передбачених законодавством щодо мінімальної заробітної плати;
Ø підвищення тарифних ставок – посадових окладів працівників підприємств страхувальників;
Ø перегляду рівня втрати професійної працездатності МСЕК.
Особи, які перебували на утримані померлого, мають право на одержання щомісячних страхових виплат, це:
Ø діти віком до 16 років, діти від 16 до 18 років, які не працюють, або діти з вадами фізичного чи розумового розвитку і таке інше;
Ø жінки, віком 55 років, чоловіки які досягли 60 років не працюють;
Ø члени сім’ї потерпілого – інваліди, один із членів сім’ї який не працює, а доглядає дітей, братів або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.
За інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, виплата пенсії проводиться потерпілому відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення.
У разі смерті годувальника пенсія призначається і виплачується у відповідності до законодавства. Сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до середньомісячного заробітку, потерпілого, який визначається за порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Страхові виплати особам, які втратили годувальника проводяться у повному розмірі без врахування призначеної їм пенсії у разі втрати годувальника та інших доходів.
Слід зазначити, що розмір одноразової допомоги сім’ї потерпілого внаслідок його смерті повинен бути не менший за п’ятирічну заробітну плату, помимо того, не меншим за однорічний заробіток потерпілого на кожну особу, яка перебувала на його утриманні.1
Страхові виплати неповнолітнім особам, які народилися інвалідом внаслідок травмування на виробництві, або професійного захворювання матері під час вагітності проводяться щомісячно як інвалідам дитинства, а після досягнення ними 16 років –у розмірі середньомісячного заробітку, що склався на території області проживання цих осіб, але не менше середньомісячного заробітку в країні на день виплати.
Індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до законодавства.
Витрати на медичну та соціальну допомогу, на додаткове харчування, придбання ліків, побутове обслуговування, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних соціальних заходів пересування фінансуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
Фондом соціального страхування від нещасних випадків до 2008 року відшкодовувалася і моральна шкода, заподіяна умовами виробництва, яка не спричинила втрати потерпілим професійної працездатності. Відшкодування здійснювалося на підставі заяви потерпілого за поданням відповідного висновку медичних органів у вигляді одноразової страхової виплати незалежно від інших видів страхових виплат. Суму страхової виплати за моральну шкоду визначали у судовому порядку.
На виробництві не потрібно згоди або заяви працівника для страхування від нещасного випадку. Фонд соціального страхування від нещасних випадків проводить страхування у безособовій формі і усі застраховані є членами цього Фонду.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків:
Ø веде реєстр страхувальників за страховим свідоцтвом виданим юридичним особам, а фізичних осіб – за укладеними трудовими угодами. Перереєстрація страхувальників проводиться у терміни визначені страховиком;
Ø письмово повідомляє страхувальникові умовний клас професійного ризику його підприємства, який слугує основою для визначення розміру страхових внесків;
Ø укладає угоди з лікувально-профілактичними закладами та лікарями на обслуговування потерпілих на виробництві;
Ø вивчає та використовує досвід управління охороною праці та страхування від нещасного випадку у зарубіжних країнах;
Ø співпрацює з фондами інших видів соціального страхування.
Страхові виплати проводяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до рівня втрати працездатності потерпілим. Ступінь втрати працездатності потерпілим визначається медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) за участю Фонду.
Медико-соціальна експертна комісія визначає обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, групу інвалідності у зв’язку з ушкодженням здоров’я, а також види медичної та соціальної допомоги.
Страхові виплати проводяться щомісячно. Їх розмір визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров’я.
За умов стійкої втрати професійної працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків проводить одноразову страхову виплату потерпілому, розмір якої визначається за кожний відсоток втрати потерпілим професійної працездатності і середньомісячної заробітної плати, проте не може перевищувати чотирикратного розміру граничної суми заробітної плати, з якої справляється єдиний соціальний внесок. Втім, розмір одноразової допомоги зменшується на 50%, коли комісією з розслідування нещасного випадку виявлено, що ушкодження здоров’я настало не тільки з вини роботодавця, а й у наслідок порушення потерпілим трудової дисципліни.
Потерпілому, який став інвалідом, не рідше одного разу на три роки за медичним висновком надається путівка для санаторно-курортного лікування; інвалідам І-ої групи – щорічно і безплатно. Інвалідам компенсують також витрати на проїзд до місця лікування і назад.
Фондом соціального страхування від нещасних випадків компенсуються витрати на проїзд і житло особі, яка супроводжує потерпілого. Роботодавець надає додаткову відпустку потерпілому, який став інвалідом і використав щорічну відпустку до одержання путівки у санаторно-курортний заклад із збереженням на цей час середньомісячного заробітку.
Згідно висновку МСЕК, Фонд соціального страхування від нещасних випадків може відшкодовувати й інші витрати.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1024;