Характеристика рахунків, що служать для обліку доходів і витрат банку.
Усі доходи і витрати банку відображаються в бухгалтерському обліку за рахунками класів 6-го «Доходи» і 7-го «Витрати» незалежно від порядку їх оподаткування.
Рахунки доходів є рахунками пасивними, за винятком рахунків результатів від торговельних операцій та рахунків процентних доходів за цінними паперами. Останні за характеристикою – активнопасивні рахунки, що зумовлено економічним змістом їх об'єктів обліку. За кредитом рахунків 6-го класу відображаються суми доходів, які належать до звітного періоду; за дебетом – суми зменшення доходів або суми збитків, що виникають за торговельними операціями, а також суми, що списуються під час зарахування результатів роботи банку за звітний рік, які обліковуються за рахунком 5040 «Прибуток звітного року, що очікує затвердження» або 5041 «Збиток звітного року, що очікує затвердження».
Рахунки витрат за характеристикою є активними, за винятком активно-пасивних рахунків відрахувань до резервів, процентних витрат за строковими коштами клієнтів, процентних витрат за цінними паперами власного боргу та рахунка 7900 «Податок на прибуток», що також за характеристикою є активно-пасивним рахунком. За дебетом рахунків 7-го класу проводяться суми витрат, а за кредитом – суми зменшення витрат і списуються суми витрат підчас формування результату роботи банку за звітний рік, який зараховується на рахунки 5040 або 5041.
Банки самостійно визначають порядок формування аналітичних рахунків за балансовими рахунками класів 6-го і 7-го та їх детальну характеристику відповідно до затвердженої облікової політики банку.
Облік нарахованих доходів і витрат здійснюється за відповідними рахунками класів 1-го, 2-го та 3-го у кореспонденції з рахунками 6-го і 7-го класів.
Рахунки з обліку нарахованих доходів і витрат протягом місяця можуть мати характеристику активно-пасивних, але на перше число місяця – лише активні або пасивні відповідно.
Отримані доходи та здійснені витрати, що належать до майбутніх періодів, обліковуються за рахунками 3600 «Доходи майбутніх періодів» (рахунок пасивний) та 3500 «Витрати майбутніх періодів» (рахунок активний).
У разі непогашених боржником заборгованості за нарахованими доходами у строк, передбачений угодою, наступного робочого дня неоплачена сума обліковується за відповідними рахунками з обліку прострочених нарахованих доходів 1-го, 2-го та 3-го класів.
Якщо банк не має впевненості в погашенні заборгованості за основним боргом і процентами через ненадійний фінансовий стан боржника, то така заборгованість за нарахованими доходами має бути визнана й відображена в обліку як сумнівна щодо отримання (рахунки 1780 «Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями», 2480 «Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами за операціями з клієнтами», 3589 «Сумнівна заборгованість за іншими нарахованими доходами»).
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1016;