Основні правові норми по охороні праці.
Обов'язком і справою честі кожного робітника і службовця є строге дотримання виробничої дисципліни і законів про працю.
Для більшості галузей народного господарства в країні (у тому числі і більшості підприємств і організацій морського флоту) установлений п'ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями. У категорії працівників з ненормованим робітником удень тривалість робочого часу точно така ж, як і в працівників з нормованим робітником удень. Але за родом своєї діяльності, у випадку виробничої необхідності, працівники з ненормованим робітником удень можуть залучатися до праці понад нормальний робочий час. Як компенсацію за переробку понад нормальний робочий час їм надається додаткова відпустка тривалістю 6 чи 12 робочих днів. Доплата за переробку при ненормованому робочому дні не передбачена. На флоті до такої категорії працівників відноситься командний склад судів (капітани, помічники капітана, механіки, лікарі і т.д.), працівники навчальних закладів і ін.
Понаднормовими називають роботи понад установлену тривалість робочого часу.
У зв'язку зі специфікою роботи на судах морського флоту, що роблять тривалі морські рейси і короткі стоянки, що мають відносно, у портах, у виді виключення колективний договір між плавскладом і пароплавством дозволяється укладати не щорічно, а один раз у два роки. Колективний договір повинний містити основні положення господарської і суспільної діяльності підприємства. У спеціальному розділі колективного договору містяться зобов'язання адміністрації і профорганізації по охороні праці, що відносяться до режиму робочого часу і часу відпочинку, видачі і ремонту спецодягу. Перелічуються інші міри, специфічні для даного виробництва. Крім того, до колективного договору додається угода, що укладається між адміністрацією і профорганізацією, про виконання запланованих заходів щодо охорони праці. На базі цих основних документів видаються спеціальні правила і норми охорони праці, у яких викладені конкретні вимоги по підвищенню безпеки і поліпшенню умов праці.
На базі основних актів трудового законодавства видаються спеціальні правила і норми охорони праці, у яких викладені конкретні вимоги по підвищенню безпеки і поліпшенню умов праці.
У сучасну систему правових норм охорони праці входять:
- правила і норми, що регулюють взаємини адміністрації і профорганізації в області охорони праці;
- правила і норми техніки безпеки, виробничої санітарії й охорони зовнішнього середовища з урахуванням забезпечення індивідуального захисту працюючих від виробничої шкоди;
- правила, що регулюють планування й організацію охорони праці;
- норми, що визначають рівень відповідальності посадових осіб за порушення законодавства про охорону праці.
Норми і правила охорони праці розділяються на міжгалузеві (чи єдині) і галузеві (чи спеціальні).
Галузеві правила і норми застосовуються в конкретній галузі виробництва. Ці правила відбивають специфіку даної галузі і поширюються на всі її підприємства в масштабі всієї країни. Наприклад, для морського транспорту такими галузевими (спеціальними) правилами є затверджені міністром морського флоту і профспілки робітників морського і річкового флоту Правила техніки безпеки на судах морського флоту, Санітарні правила для морських судів і ін. У розвиток галузевих правил по техніці безпеки на судах і підприємствах морського транспорту розробляються інструкції з визначенням конкретних мір безпеки при проведенні робіт, а також пожежного захисту. Ці правила й інструкції періодично коректуються з урахуванням науково-технічного прогресу в промисловості і впровадження у виробництво новітніх засобів праці і швидкої якісної зміни морських судів і їхнього устаткування. На всіх підприємствах складаються поточні і перспективні плани заходів щодо охорони праці. Виділені для цих заходів засоби витрачати для іншої мети забороняється.
Знову споруджувані судна і підприємства повинні відповідати діючим правилам і нормам охорони праці. Ці норми закладені в керівних технічних матеріалах (КТМ), до яких відноситься, зокрема, комплекс нормативних документів по техніці безпеки при проектуванні й експлуатації судів і їхнього устаткування.
Дотримання умов безпеки до пуску в експлуатацію судів, цехів, підприємств забезпечується попереджувальним наглядом, що гарантує зниження виробничого травматизму і професійних захворювань. Введення в експлуатацію нових судів і інших виробничих об'єктів не допускається без дозволу санітарної інспекції, а також технічної інспекції праці Дотримання діючих Санітарних правил для морських судів повинне забезпечити на судах належні санітарно-гігієнічні умови, запобігти можливість виникнення виробничого травматизму і профзахворювань, а також забруднення навколишнього середовища.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 610;