Мале підприємництво.
Сектор малого підприємництва у будівництві охоплює різні види будівництва невеликих будинків і малих споруд (котеджів, одноповерхових житлових будинків, дачних будиночків, гаражів тощо), а також виконання різних видів ремонтно-будівельних робіт (торговельних підприємств, офісів, квартир та ін.).
Індивідуальні, сімейні та дрібні підприємницькі ініціативи організовуються на базі малих підприємств, оскільки для цього не потрібний великий початковий капітал.
Одне з головних завдань малих підприємств у будівництві – це подолання монополії на виконання будівельно-монтажних робіт великих будівельних організацій.
У малому підприємництві зароджуються принципово нові технології, які потім розвиваються в окремі виробництва. Одна з головних переваг малих підприємств, як уже відмічалося, – здатність забезпечити конкурентний характер виробництва та його демократизацію.
Переваги малих підприємств також у:
- створенні значної кількості нових робочих місць і залученні до своєї діяльності вільного населення;
- прискоренні впровадження науково-технічних новинок;
- відродженні підсобних виробництв і народного ремісництва у будівництві;
- сприянні економічному та соціальному розвитку малих міст і невеликих населених пунктів.
Важлива функція малих будівельних організацій – вивільнення великих і середніх будівельних трестів, що здійснюють будівництво крупних комплексів та об'єктів, від зведення невеликих об'єктів і виконання незначних обсягів будівельно-монтажних робіт на численних підприємствах і для населення.
На малі будівельні підприємства, особливо у початковий період їх виникнення, в Україні покладалося чимало сподівань. Передбачалося, що це призведе до широкого розвитку конкуренції, підвищення внутрішнього потенціалу, швидкого насичення ринку будівельної продукції та будівельних послуг. Однак усього цього не сталося. Внесок таких будівельних підприємств виявився незначним. Це трапилося внаслідок загального спаду виробництва й розриву господарських зв'язків. Але основна причина в тому, що, не отримавши належної державної та економічної підтримки, малі будівельні підприємства спрямували свою основну увагу не на сферу будівельного виробництва, а на сферу обігу, послуг, посередництва. Вважаємо, що в міру розвитку ринкових відносин таке становище зміниться – і будівництву буде приділено більше уваги.
Найслабші ланки системи малого підприємництва у будівництві: обмежені фінансові можливості, труднощі матеріально-технічного забезпечення, недосконалість законодавства в галузі малого бізнесу, відсутність досвіду діяльності у ринкових структурах та ін.
Малим підприємствам необхідна інфраструктура, зорієнтована на специфіку малого бізнесу в будівництві. Це – банки, біржі, аудиторські та страхові фірми, інформаційні центри, комерційні центри щодо забезпечення матеріальними ресурсами, лізингові фірми й ін.
Для збільшення кількості малих підприємств необхідно постійно вести державну протекційну політику, яка має забезпечувати:
- пільгове оподаткування;
- удосконалення правового механізму (законодавства);
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 550;