Радіоактивні та ядерно-геофізичні методи
Геофізичні методи дослідження свердловин, які базуються на використанні радіоактивних процесів (природних і штучно викликаних), що відбуваються в ядрах атомів елементів, називають радіоактивними.
Радіоактивні методи поділяються на методи реєстрації природних випромінювань гірських порід і методи реєстрації вторинних випромінювань, пов’язаних з опроміненням гірських порід за допомогою спеціальних джерел, розміщених у свердловинному приладі. Серед останніх виділяють дві підгрупи методів, які базуються на опроміненні гірських порід: гама-квантами і нейтронами. В обох підгрупах виділяють інтегральні та спектрометричні методи. Важливою перевагою більшості ядерних методів є можливість їх застосування як в незакріплених, так і закріплених свердловинах. Нижче наведені схеми установок радіометричних методів (рис. 7.12)
Рисунок 7.12 Схема установок радіоактивних методів.
Умовні позначення: а – для гамаметрії (ГМ); б – для гама-гама-метода (ГГМ), в – для нейтрон-гамаметрії (НГМ), г – для нейтрон-нейтроних методів (ННМ) (нейтрон-нейтроний метод за надтепловими нейтронами (ННМ-М) і тепловий (ННМ-Т), імпульсні нейтрон-нейтронні методи), д – для наведеної активності (нейтронний (НАМ) або гама-квантовий (ГАМ)), е – для фотонейтронного метода; 1 – точка запису результатів вимірювання, 2 – індикатор гама-випромінювання, 3 джерело гама-випромінювання, 4 – індикатор щільності нейтронів, 5 – джерело нейтронів; І – стальний екран. ІІ – свинцевий екран, ІІІ – парафін, L – довжина зонда.
Дата добавления: 2015-06-27; просмотров: 760;