Методи природної гама-активності гірських порід
Застосування цих методів для вивчення геологічних розрізів свердловин базується на диференціації гірських порід за їх природною гама-активністю. Для досліджень свердловин використовуються інтегральний гама-метод і спектральний гама-метод.
У свердловині реєструються інтегральна і диференціальна інтенсивності гама-випромінювання, яке виникає при спонтанному розпаді радіоактивних елементів у гірських породах.
Радіус сфери, із якої приходить 90-95 % зареєстрованого випромінювання, називається радіусом зони дослідження ГМ. Вважають, що радіус дослідження гамаметріїскладає приблизно 30 см.
Форма кривих інтенсивності g-випромінювання симетрична, інтенсивність залежить від вмісту радіонуклідів, товщини пласта, діаметра свердловини. Границі пласта встановлюються на рівні ½Іgмах (рис. 7.13).
Рисунок 7.13 - Криві інтенсивності Іg гама-випромінювання по вісі свердловини діаметром d проти пластів різної товщини з підвищеною радіоактивністю
h1 – h5 – товщини пластів; 1 - для точкового індикатора, 2 – для індикатора довжиною рівною довжині діаметра свердловини; а і b – точки кривої, які відмічають половину амплітуди
У комплексі з матеріалами інших геофізичних методів, дослідження свердловин гама-методом використовуються для літологічного розчленування розрізів свердловин, кореляції і виділення порід-колекторів, оцінки глинистості порід, виділення у розрізі радіоактивних руд та оцінка вмісту U, Th, K.
При спектральному гама-каротажі використовуються спеціальні прилади-спектрометри гама-випромінювання, що дозволяє визначити природну радіоактивність породи зумовлену окремо ураном, радієм, торієм і калієм.
За допомогою спектрального гама-методу проводиться вивчення геохімічної циклічності, вияснення фаціальних характеристик та інтенсивності тектонічного руху структур, визначення глинистості та нерозчинного осаду пластів-колекторів, виявлення мінерального складу глинистих порід.
Дата добавления: 2015-06-27; просмотров: 885;