Вимірювання вологості повітря
Вологість повітря – це вміст у ньому води в газоподібному стані. Вона має важливе значення для життя рослин, оскільки впливає на інтенсивність випаровування з грунту і рослин та на зміни водного балансу в клітинах рослинних тканин.
В атмосфері завжди є певна кількість водяної пари. Абсолютно сухою вона не буває через те, що весь час поповнюється за рахунок випаровування з водних басейнів, ґрунту і рослинності.
Для кількісного виразу вмісту водяної пари в повітрі застосовують такі характеристики (величини):
1. Абсолютна вологість (а) – це кількість водяної пари (у грамах), яка міститься в одному кубічному метрі повітря (г/м3).
2. Пружність водяної пари (е) – це тиск водяної пари (в міліметрах, у мілібарах або гектопаскалях), яка перебуває в повітрі.
Між “а” і “е” існує співвідношення:
, (1) , (2)
В (1) “е” виражене в мм.рт.ст, а у (2) – в гПа або мбар.
Коли спостереження здійснюють за допомогою психрометрів (станційного або аспіраційного), то пружність водяної пари можна обчислити за формулою:
е=Е'-Ар(t-t') мбар, (3)
де Е' – пружність насичуючої водяної пари при температурі змоченого термометра, гПа або мбар. Знаходимо Е' за t' і додатком 4;
t і t' – температура сухого і змоченого термометрів, ºС;
р – атмосферний тиск, гПа, (мбар) (р = 1000 мбар або гПа);
А – коефіцієнт, рівний для станційного психрометра 0,0008, а для аспіраційного – 0,00066 (у закритих приміщеннях 0,0008).
3. Відносна вологість (¦)- відношення пружності водяної пари (е), яка є в повітрі, до максимально можливої пружності (Е) при даній температурі, визначена у відсотках. Вона обчислюється за формулою:
, %. (4)
Максимальну пружність водяної пари в повітрі (Е) знаходимо за додатком 4 і показами сухого термометра (t).
4. Дефіцит вологості або нестача насичення (d) – це різниця між максимальною і фактичною пружністю водяної пари при даній температурі:
d=E-e,гПа, мбар. (5)
5. Точка роси (td) – це температура, при якій водяна пара, що є в повітрі, при незмінному загальному атмосферному тиску досягає повного насичення. Як і всяка температура, вона вимірюється в градусах. Визначається точка роси (td) за пружністю водяної пари (е) з використанням додатку 5.
Дата добавления: 2015-06-10; просмотров: 1957;