Прилади для вимірювання температури грунту

Для вимірювання температури грунту застосовують поверхневі й глибинні термометри.

До поверхневих термометрів належать:

1. Строковий (терміновий) ТМ-3 – для визначення температури поверхні грунту у строк спостереження.

2. Мінімальний ТМ-2 – для визначення найнижчої температури за певний проміжок часу (між строками спостереження).

3. Максимальний ТМ-1 – для визначення найвищої температури за певний проміжок часу (між строками спостережень).

Строковий (терміновий) термометр - рідинний. Ртуть знаходиться в скляному резервуарі кулястої чи циліндричної форми, який міститься в нижній частині термометра, і може рухатись вгору та вниз по вузькому капіляру, який міститься в припаяній до резервуара скляній трубочці. За капіляром розміщена шкала температур. Усі деталі вмонтовані в прозорий скляний корпус.

Мінімальний термометр – спиртовий. У капілярі є синій, чорний або червоний потовщений на кінцях скляний штифтик (1). При підвищенні температури спирт (2) вільно обтікає штифтик і піднімається вгору, а при зниженні – опускається і за рахунок меніскових сил (сил поверхневого натягу спирту) штовхає штифтик.

Покази мінімального термометра знімають за штифтом і спиртом (мінімальна та строкова емператури).

Максимальний термометр – ртутний, у дні резервуара (1) якого впаяний нерухомий прозорий штифтик (2). Його верхній кінець знаходиться в капілярі (3), але не торкається стінок. При підвищенні температури ртуть піднімається по капіляру, а при зниженні – в місці звуження стовпчик ртуті розривається і верхній кінець його зупиняється, фіксуючи максимальне значення температури.

Перед установленням мінімальний термометр піднімають резервуаром вверх і підводять штифт до меніску спирту (до строкової температури), а максимальний струшують до показів строкового термометра.

Встановлюють поверхневі термометри поруч на відстані 10-15 см один від одного резервуарами на схід на відведеній для цього ділянці, яку перед цим перекопують до глибини 25-30 см і вирівнюють.

Мінімальний і строковий термометри кладуть горизонтально, а максимальний – з невеликим нахилом у бік резервуара.

Першим з півночі встановлюють строковий термометр, другим – мінімальний, третім – максимальний. Усі три термометри повинні лежати так, щоб резервуар і зовнішня оболонка кожного з них були занурені наполовину в грунт (не покривались землею)(мал.3.1).

До глибинних термометрів належать:

1. Колінчасті (ТМ-5) – для визначення температури на глибинах 5, 10,15 і 20 см у строк спостереження (термометри Савінова).

2. Витяжні (ТПВ-50) – для визначення температури на глибинах 20, 40, 80, 160 і 320см (в строк спостереження).

3. Термометр - щуп (АМ-6) – для визначення температури в польових умовах на глибині від 3 до 30 см (можна до 50 см) у строк спостереження.

4. Електротермометри (АМ-2М) – для визначення температури на глибині вузла кущення.

5. Максимально-мінімальний (АМ-17) – для визначення максимальної і мінімальної температури у строк спостережень на різних глибинах орного шару.

Колінчасті термометривстановлюють на тій ділянці, що й поверхневі, на глибинах 5, 10, 15 і 20 см, горизонтально резервуарами на північ, причому ті частини термометрів, які виступають із землі, розташовують на одній лінії в напрямку зі сходу на захід у порядку зростання глибини від 5 до 20 см. Відстань між термометрами повинна бути близько 10 см. Використовують колінчасті термометри для визначення температури грунту протягом вегетаційного періоду.

Витяжні термометри (мал.3.3) встановлюють на ділянці з природним покривом у ряд на відстані 50 см один від одного по лінії схід – захід у порядку зростання глибин 20, 40, 80, 160, 320 см.

Для цього буром роблять вертикальні свердловини відповідної глибини і такого діаметра, щоб трубки входили в них вільно, при цьому між грунтом і трубою не повинно бути великого зазору. Термометри встановлюють за допомогою дерев’яної ручки, що закінчується металевим наконечником. Вимірюють температуру грунту протягом року.

Термометр - щуп (мал.3.4) – вдавлюють вертикально в грунт на відповідну глибину згідно з позначками на зворотному боці щупа.

   
Рис. 3.3. Витяжні термометри Рис.3.4. Термометр - щуп

 

Через 10-15хв після встановлення термометра знімають покази температури ґрунту. Використовують термометр у теплий і холодний періоди року. Датчики для електротермометра і максимально-мінімального термометра встановлюють до замерзання ґрунту в спеціальні канавки.








Дата добавления: 2015-06-10; просмотров: 9061;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.