Суднобудівні матеріали
На будівництво суден йде величезна кількість всіляких матеріалів.
Для виготовлення корпусу, пристроїв, механізмів, систем використовують:
- прокат із суднобудівної сталі ;
- прокат із сталі високої міцності;
- прокат із сталі для котлів і посудин, що працюють під тиском;
- сталеві труби для котлів і теплообмінних апаратів;
- сталеві труби для суднових систем;
- сталеві поковки і відливки,
- відливки з чавуну;
- відливки з кольорових і легких сплавів,
- напівфабрикати з кольорових і легких сплавів,
- сталь для ланцюгів,
- сталь для якорів.
Суднобудівна сталь поділяється на сталь нормальної міцності
(σт =235 МПа), підвищеної міцності (σт =315 - 390 МПа) і високої міцності (σт.≥420 МПа),
Прокат із суднобудівної сталі ділиться на листовий, полосовий і профільний.
Листовий прокат, який катається на сталепрокатних станах металургійних заводів, буває різних розмірів: довжина від 2 до 16 м; ширина від 0,8 до 2м, товщина від 4 до 50 мм. Він іде на виготовлення зовнішньої обшивки, настилів палуб і платформ. повздовжніх і поперечних переборок, фундаментів для механізмів.
Полосовий прокат поставляється таких же довжин і товщин, але з значно меншими ширинами. Від 200 до 400 мм. Йде в основному для виготовлення зварюваного набору
Профільний прокат ( рівнобокі і нерівнобокі кутники, швелери, симетричні і несиметричні полособульби) йде на виготовлення ребер жорсткості.
.. Форми поперечного перерізу профільної сталі показані на рисунку 3.1.
Рисунок 3.1 – Форми поперечного перерізу профільної сталі
Для виготовлення особливо важливих деталей ( баллери рулів, гребні, колінчасті і розподільчі вали і інші деталі механізмів і пристроїв) використовують стальні поковки.
Стальні відливки – це форштевнь і ахтерштевнь, швартовні і якірні клюзи, блоки циліндрів двигунів внутрішнього згорання, корпуси електродвигунів, корпуси насосів, змички якірних ланцюгів.
Враховуючи , що ці матеріали в період експлуатації суден сприймають різного роду навантаження і при поломці можуть статися непередбачувані наслідки, всі суднобудівні матеріали проходять контрольні випробовування в лабораторіях заводів – постачальників і суднобудівних заводів.
Контрольні випробовування бувають руйнівні і неруйнівні.
Наведемо приклад руйнівного випробовування. Щоб визначити механічні характеристики листової сталі, в певному заздалегідь регламентованому місці сталевого листа вирізають певних розмірів кусок і з нього виготовляють стандартизованих розмірів дослідний зразок. Його закріплюють в розривній машині , розтягують аж до розриву і отримують необхідні дані.
Приклад неруйнівного випробовування – радіографічний контроль зварного шву. Окрім того до неруйнівних відносяться ультразвуковий та магнітно порошковий контролі.
Сталеві листи, які йдуть на виготовлення корпусу судна, проходять контрольні випробування на розтягування, на ударний згин і на зварюваність. Окрім того визначають їх хімічний склад.
Сталеві заготовки, які йдуть на виготовлення деталей машин, перевіряють на твердість по Брінелю (HB), Віккерсу (HV) і Роквеллу (HRC).
Сталь для конструкцій, що працюють при низьких температурах, проходять додаткові випробовування при низьких температурах.
При добудові суден також використовують:
- матеріали для армування пластмасових конструкцій,
- відсвічуючі матеріали,
- пінопласти,
- антикорозійні покриття,
- арматуру і труби з пластмас,
- склопластики.
Неметалеві матеріали в залежності від призначення проходять наступні випробування:
- на розтягування,
- на стиск,
- на вплив нафтопродуктів,
- на старіння,
- на водопоглинання, .
- на вплив води,
- на повітропроникність,
- на холодостійкість,
- на вплив вібраційних навантажень.
На протязі всього свого «життя» судну приходиться витримувати дію агресивного водяного середовища, сильного вітру, палаючого сонця і багатьох інших суттєвих навантажень. При цьому основною загрозою для судна є корозія. Для підводної частини до цього додається ще обростання морськими організмами, що приводить до зниження швидкості судна і підвищеної витрати палива.
Найбільш ефективним захистом від корозії є лакофарбні покриття.
На даний час найбільш поширені фарби:
- епоксидно - вінілові,
- вінілові,
- алкідно - уретанові,
- епоксидно – уретанові,
- епоксидні.
При будівництві суден і судноремонті використовують фарби, які витримують високі температури.
Окремою групою ідуть теплоізоляційні і теплозвукоізоляційні матеріали. Теплозвукоізоляція на суднах повинна бути легкою , пожежобезпечною, водостійкою, повинна не гнити і не руйнуватися гризунами.
Всім цим вимогам задовольняє ізоляція на основі скляного і базальтового волокна.
Ще є одна група матеріалів для суднобудування - протипожежні матеріали. .Пожар – це сама страшна подія, яка може трапитися на судні. Тому до протипожежних матеріалів ставляться великі вимоги. Протипожежні матеріали для суднобудівної ізоляції виготовляють з базальту, температура спікання волокон якого складає 1000˚ С. Водозахисна ізоляція на основі базальту відповідає всім вимогам вогнестійкості для суднових конструкцій. Для вогнезахисту конструкцій на суднах використовують вогнезахисні базальтові плити і прошивні мати з різного роду покриттями або без них.
Дата добавления: 2015-06-05; просмотров: 933;