Основні площини і координатні вісі судна
В морських навчальних закладах є дві профілюючі дисципліни – судноводіння і управління судном. В судноводінні судно розглядається як матеріальна точка, в управлінні судном - як фізичне тіло, яке має розміри –довжину, ширину і висоту.
Коли судно розглядається не як матеріальна точка, а як фізичне тіло, при його проектуванні, побудові і експлуатації використовується декартова система координат – система трьох взаємно перпендикулярних площин, яка показана на рисунку 2.1.
Рисунок 2.1 – Основні площини судна
Перша (горизонтальна) площина називається основною (ОП) і проходить по внутрішній поверхні горизонтального кіля.
Друга (вертикальна) площина називається діаметральною (ДП)і ділить корпус судна на дві симетричні половини –правий борт (ПрБ)ілівий борт (ЛБ).
Третя (вертикальна) площина проходить через середину судна, називається міделем, позначається ( ) і ділить судно на дві половини – носовуі кормову.
На англійській мові ці площини позначаються:
ОП – BL (body line);
ДП – CL (central line);
– (middle).
Лінії перетину цих площин – це координатні вісі. Повздовжня вісь – вісь ОХ. Координата Х в носовій частині судна додатна (+), в кормовій частині від’ємна (-).
Поперечна вісь – вісь ОУ. Координата У з правого борту додатна (+), з лівого від’ємна (-).
Вертикальна вісь – вісь OZ. Координата Z всюди додатна (+).
Розрахункова частина судна обмежується двома вертикальними площинами, паралельними міделю. Ці площини називаються носовим і кормовим перпендикулярами.
В документації іноземних суден третя координатна площина проходить через кормовий перпендикуляр (вісь баллера керма). Тоді координата Х всюди додатна (+).
Дата добавления: 2015-06-05; просмотров: 1330;