Суть, передумови та етапи міжнародної економічної інтеграції
Міжнародна економічна інтеграція є вищою формою інтернаціоналізації господарського життя, що передбачає зближення і взаємопристосування всіх структур національних господарств.
Економічна інтеграція суттєво відрізняється від економічного співробітництва країн. На етапі економічної інтеграції:
· формується міжнародний господарський комплекс зі своєю структурою та органами управління; спільні умови господарської діяльності визначаються і погоджуються всередині кожної країни, на міждержавному та наддержавному рівнях;
· зростає можливість об’єднання різноманітних ресурсів для спільного вирішення соціально-економічних проблем;
· основою інтеграційної діяльності є не зовнішньоторговельний обмін, а взаємодія в галузі виробництва, науки, причому на пільгових порівняно з іншими країнами умовах;
· інтеграційне співробітництво має комплексний і довготривалий характер.
Для утворення інтеграційних об’єднань країн необхідна наявність низки об’єктивних та суб’єктивних передумов, головними з яких є:
▪ сучасна НТР, яка об’єктивно зумовлює формування міждержавного господарського простору з оптимальним поєднанням можливостей і потреб національних економік;
▪ соціально-економічна однорідність національних господарств, що підлягають об'єднанню;
▪ близькі рівні економічного розвитку країн, що інтегруються;
▪ досить тривалий період і досвід взаємного економічного співробітництва групи країн;
▪ цілеспрямована діяльність державних органів країн, партій, соціальних груп і класів щодо інтеграційних процесів;
▪ наявність спільних кордонів, спільних історичних, культурних та інших умов існування.
У своєму розвитку міжнародна економічна інтеграція проходить ряд етапів:
◘ зона вільної торгівлі;
◘ митний союз;
◘ спільний ринок;
◘ економічний союз;
◘ повна інтеграція.
Найпростішими видами міжнародної економічної інтеграції є зона вільної торгівлі та митний союз.
Угода про вільну торгівлю ґрунтується на міждержавній угоді між країнами-учасницями. Кожен член зони вільної торгівлі[8] залишає за собою право на ведення самостійної економічної політики. Сфери співробітництва визначаються угодою про ЗВТ. Для координації діяльності і розгляду розбіжностей у ході вирішення питань технічного характеру, як правило, створюється Секретаріат ЗВТ. Можливе також створення окремого органу (Ради) з наданням йому права прийняття обов’язкових рішень, що стосуються питань технічного характеру. Єдиний митний тариф не встановлюється. Кожен учасник угоди визначає митний збір відповідно до економічних потреб третьої сторони. Необхідною умовою є використання країнами – учасницями ЗВТ єдиної номенклатури опису і кодування товарів.
Митний союз має єдиний митний кордон. Митниці зберігаються, але діють тільки на зовнішніх кордонах союзу. На території митного союзу діють єдині митні закони і правила щодо ввезення усіх видів товарів у будь-яку з країн-учасниць. В рамках митного союзу провадиться єдина торговельна політика, яка формується усіма країнами-учасницями. Для розробки законів ведення торгівлі усередині союзу та з третіми країнами створюється наддержавний орган. Між країнами – учасницями митного є вільний доступ до товарів, вироблених у цих країнах, здійснюється вільне просування товарів з однієї країни в іншу, відсутні митні збори з товарів. Товари, імпортовані з третіх країн на територію митного союзу, проходять митний контроль у першій країні, куди вони потрапляють. Як правило, країнами-учасницями встановлюється єдиний митний тариф. Доходи від тарифів розподіляються між учасниками митного союзу згідно з певними встановленими пропорціями. „Спільний ринок“ ЄЕС – найбільш яскравий, але не єдиний приклад економічної ефективності митного союзу. На всіх континентах існують регіональні союзи у формі митних союзів: ЄАВТ, „МЕРКОСУР“, Андський пакт, Митний Союз Центральної Африки, Асоціація країн Південно-Східної Азії та ін.
Спільний ринок,як і митний союз, не має торговельних бар’єрів і характеризується спільною зовнішньоторговельною політикою. Крім того, у спільному ринку мобільними є фактори виробництва, усунуті обмеження на імміграцію, еміграцію та перелив капіталу. Чинник мобільності дозволяє більш ефективно використовувати працю, капітал та технологію. У межах спільного ринку починається інтеграція безпосередньо у сфері виробництва, що змушує членів спільного ринку тісно співпрацювати у грошовій, фіскальній і політиці зайнятості.
Але, крім очевидних вигод функціонування спільного ринку, він має і негативні сторони. Мова йде про те, що підвищення продуктивності праці країн-учасниць спільного ринку в цілому не завжди передбачає однакову вигоду для всіх країн , які входять до спільного ринку. Через цю обставину виникають труднощі у створенні спільного ринку в різних частинах земної кулі. Прикладом успішної політики спільного ринку може слугувати ЄЕС.
Економічний союз вимагає не лише інтеграції у сфері зовнішньоторговельної і виробничої діяльності, але й інтеграції економічної політики. Країни-учасниці економічного союзу на доповнення до вільного переміщення товарів, послуг, чинників виробництва, повинні гармонізувати грошово-кредитну політику, оподаткування та державні витрати. Крім того, учасники економічного союзу повинні використовувати спільну валюту. Формування економічного союзу вимагає від держав відмови від більшої частини їх національного суверенітету, що є серйозною перешкодою на шляху формування економічного союзу. Процес формування економічного союзу успішно відбувається лише в Європі.
Дата добавления: 2015-06-05; просмотров: 712;