Методи прямого ціноутворення
Маркетингова цінова політика має досить широкий набір підходів до прямого (безпосереднього) розрахунку цін і методів такого розрахунку (рис. 39). Одними з найпоширеніших є методи встановлення цін на підставі витрат на виробництво та
Рис. 39. Методи прямого ціноутворення і їх різновиди
реалізацію продукції. Основна їх ідея полягає в установленні такої ціни, яка перевищувала б витрати, понесені підприємством для виготовлення і реалізації продукції, компенсуючи їх і забезпечуючи підприємству бажаний прибуток. Існує кілька технічних прийомів визначення ціни згідно з цією ідеєю.
Метод простих формул. Він найпридатніший для визначення ціни у сфері послуг, де основною часткою витрат є заробітна плата персоналу. Ціна (Ц) може бути обрахована за формулою:
де В — витрати підприємства;
К — коефіцієнт, величина якого залежить від суми накладних витрат, податків та очікуваного прибутку.
Метод «середні витрати + прибуток» полягає передовсім у розрахунку прямих витрат на виготовлення одиниці продукції (ВП).
де ВЗ — величина змінних витрат на виготовлення даної кількості продукції;
ВФ — величина постійних витрат;
Q — кількість виготовленої продукції.
де П — бажана частка прибутку, %.
Згідно з цим методом у посередницькій діяльності ціну на продукцію можна розрахувати за такою формулою:
де Цо — оптова ціна товаровиробника;
Н — націнки посередника, %.
Основними перевагами розглянутих методів розрахунку цін є їх простота, доступність інформації, можливість прийняття конкретних рішень, зрозумілість для споживача. Проте другий з цих методів має певні недоліки, оскільки він не враховує можливої розбіжності між плановим і фактичним рівнем витрат на виробництво і реалізацію продукції, а також між плановою і фактичною кількістю випущеної і реалізованої продукції.
Дата добавления: 2015-04-05; просмотров: 925;