Наближення сильно зв’язаних електронів.
Наближення сильного зв'язку - метод розв'язку рівняння Шредінгера для знаходження енергетичиних рівнівелектронів у кристалічному твердому тілі в одноелектронному наближенні, в якому хвильова функція електрона будується як лінійна комбінація хвильових функцій атомів.
Гамільтоніан, що описує рух електрона в періодичному потенціалі в твердому тілі можна записати у вигляді
,
де - приведена стала Планка, m - маса електрона, - потенціальна енергія електрона, зумовлена взаємодією з n-тим атомом, - радіус-вектор n-го вузла.
Якщо функція є власною функцією гамільтоніана
,
із енергією , то в рамках методу сильного зв'язку хвильову функцію кристала шукають у вигляді
,
який задовільняє умові теореми Блоха
Наближення сильного зв'язку застосовують тоді, коли інтегралом перекриття функцій , локалізованих на різних вузлах кристалічної ґратки можна знехтувати:
при .
Тоді закон дисперсії для електронних рівнів запишеться у вигляді
,
де
.
Аналогічну процедуру можна провести з будь-якою атомною орбіталлю. Як наслідок атомний енергетичний рівень розщеплюється при взаємодії електрона з іншими атомами кристала у вузьку зону.
Наближення найближчих сусідів[ред. • ред. код]
Атомні орбіталі швидко спадають із віддаллю, тож величини , які визначають ймовірність перестрибування електрона з одного вузла кристалічної ґратки на інший, можна вважати відмінними від нуля тільки для найближчих вузлів.
Наприклад, для простої кубічної ґратки з періодом a закон дисперсії електронних станів запишеться у вигляді
.
Величина 2w визначає ширину зони.
Застосування[ред. • ред. код]
Наближення сильного зв'язку широко використовується в квантовій теорії твердого тіла, а також у квантовій хімії, де аналогічний метод часто називають методом Гюкеля.
Дата добавления: 2015-06-01; просмотров: 1034;