Зсув часової ніші
Для зсуву ніші в часі необхідна індивідуальна гнучкість добового профілю активності. Якщо тварини здатні переміщатися по осі часу всередині своєї ніші під тиском внутрішньовидової конкуренції при підвищенні щільності популяції, то вони можуть робити це і під тиском міжвидової конкуренції. Даних про такі зсуви дуже мало. У гризунів в неволі був описаний зв’язок часового поділу по фазі рухливості із соціальним рангом тварини в групі. При зростаючій щільності популяції тварини як правило розтягують денний час годівлі, що приводить навіть до меншого розмежування в часі, чим при більш низькій щільності популяції.
Пристосувальну мінливість добових ритмів активності, зв’язану не з конкуренцією, а з іншими факторами, добре ілюструють два феномени – сезонні зсуви фази і зсув під тиском хижаків Неодноразово відзначалися випадки переходу мисливської дичини до нічного способу життя в результаті надмірно інтенсивного полювання в денний час. Такі зміни описані, наприклад, у європейського кабана і нільського крокодила на озері Вікторія.
Ще частіше відзначалася сезонна інверсія добових ритмів активності, – перехід від нічного способу життя влітку до денного узимку, як, наприклад, у деяких видів полівок і кажанів. У декількох видів річкових риб, що у сутінках годуються нічними безхребетними, влітку у високих широтах активність може стати цілком нічною, тому що ночі в цей час досить світлі, щоб вести полювання.
Дата добавления: 2015-04-29; просмотров: 659;