Частотні властивості польових транзисторів
Для аналізу поведінки польових транзисторів на різних частотах використовують еквівалентну схему рис. 4.22.
Рисунок 4.22 – Еквівалентна схема польового транзистора
У цій схемі враховано, що підкладка в ПТКП з’єднується із затвором, а в МДН – транзисторах – з витоком. Елементи та - це опори ділянки НП, які знаходяться між омічними контактами стоку, витоку й затвора. Елемент - це середній розподілений опір каналу, через який заряджається і розряджається ємність між затвором і витоком . Елементи і - це опори ввімкнених у зворотному напрямі клерувальних – переходів у ПТКП або опори між стоком і затвором, затвором і витоком у МДН - транзисторах. Джерело струму відображає процес керування вихідним струмом ПТ за допомогою вхідної напруги , - внутрішній опір ПТ. Опори та у ПТКП становлять десятки Ом, у МДН - транзисторів – частки Ом. Опори та великі й для ПТКП становлять сотні кілоомів, а для МДН - транзисторів досягають значень Ом. Значення ємностей і становлять (3 - 20) пФ, а ємність не перевищує 10 пФ.
Частотні властивості ПТКП визначаються здебільшого ділянкою затвор - витік (фрагмент схеми (рис. 4.22) з елементами , , ). Вхідна змінна напруга розподіляється між ємністю і середнім опором каналу . Безпосередньою клерувальною напругою, під дією якої змінюються товщина – переходу і ширина каналу, є напруга, прикладена до ємності . При збільшенні частоти реактивний опір ємності зменшується, що приводить до перерозподілу напруги на елементах та і до зменшення керувальної напруги . Отже, при збільшенні частоти вхідної напруги підсилювальний ефект транзистора зменшується. Частоту, на якій , називають граничною частотою ПТКП (частотою затвора).
Тобто
. (4.30)
З формули (4.30) випливає, що гранична частота ПТКП залежить від напруги зміщення , оскільки від цієї напруги залежить товщина – переходу, тобто і .
Крім швидкості перезарядження ємності (тобто сталої часу кола затвора = =1/ ), на частотні властивості ПТКП впливає час прольоту носіїв заряду через канал. Якщо час прольоту виявиться сумірним з періодом вхідного сигналу, то зміна струму стоку не встигає слідкувати за зміною керуювальної напруги на затворі, і динамічна крутизна ПТ зменшується. Але в реальних ПТКП довжина каналу дорівнює 5-10 мкм. Тому час прольоту виявляється значно меншим від сталої часу затвора і його можна не враховувати.
Граничну частоту МДН - транзисторів визначають за формулою
або , (4.31)
де - крутизна приладу.
Для МДН - транзистора, у якого = 5 пФ і = 5 мА/В, гранична частота =160 МГц.
Дата добавления: 2015-04-25; просмотров: 1018;