Загальні вимоги до побудови раціонального харчування
Однією з найважливіших відмінностей харчування як чинника навколишнього середовища є те, що в процесі харчування їжа перетворюється із зовнішнього у внутрішній чинник, і її елементи трансформуються в енергію фізіологічних функцій і структурні елементи людського тіла. Тому вплив харчування є визначаючим в забезпеченні оптимального зростання і розвитку людського організму, його працездатності, адаптації і дії різних агентів зовнішнього середовища.
Згідно загальноприйнятої теорії збалансованого харчування - повноцінне харчування характеризується оптимальною відповідністю кількості і співвідношень всіх компонентів їжі фізіологічним потребам організму. Їжа, що приймається, повинна з урахуванням її засвоюваності заповнювати енергетичні витрати людини, які визначаються як сума основного обміну, специфічної динамічної дії їжі і витрати енергії на виконувану роботу. Теорія збалансованого харчування припускає балансовий підхід до оцінки харчування людини, тобто, поступаючи в організм в процесі харчування людини кількість енергії і харчових речовини повинне компенсувати їх витрату і втрату в процесі його життєдіяльності.
У літературі окрім терміну «раціональне харчування», «збалансоване харчування», можна зустріти і інші терміни, такі як «правильне харчування», «науково обґрунтоване харчування», «оптимальне харчування» «здорове харчування» і ін. Всі ці терміни по значенню рівнозначні. Більш вдалий термін «раціональне харчування», оскільки він повністю відповідає вкладеному в нього змісту. При цьому науковою основою організації раціонального харчування людини, незалежно від його віку, полу, стану здоров'я і професійної приналежності, є загальні фізіолого-гігієнічні вимоги до харчового раціону, режиму харчування і умов їжі (мал. 4.1).
|
|
|
|
Мал. 4.1. Гігієнічні вимоги до побудови раціонального харчування людини
Дата добавления: 2015-04-25; просмотров: 1546;