Загальні принципи регуляції процесів травлення
Функціонування травної системи, сполучення моторики, секреції і всмоктування регулюються складною системою нервових і гуморальних механізмів. Виділяють три основні механізми регуляції травного апарату: центральний рефлекторний, гуморальний і локальний, тобто місцевий. Значення цих механізмів в різних відділах травного тракту не однакова. Центральні рефлекторні впливи (умовно-рефлекторні і безумовно-рефлекторні) в більшій мірі виражені у верхній частині травного тракту. По мірі віддалення від ротової порожнини їх участь знижується, проте зростає роль гуморальних механізмів. Особливо виражений цей вплив на діяльність шлунку, дванадцятипалої кишки, підшлункової залози, жовчеутворення і жовчевиведення. У тонкій і особливо товстій кишці виявляються переважно локальні механізми регуляції (механічні і хімічні роздратування).
Всі складні і різноманітні функції системи травлення регулюються харчовим центром, який локалізується в довгастому мозку, гіпоталамусі і в корі великого мозку. Всі вони функціонально об'єднані між собою. У гіпоталамусі розташовані групи клітин реагуючі на відчуття голоду, апетиту, спраги.
Потреба в харчуванні виражається в стані голоду і створює мотивацію пошуку і поїдання їжі. Сукупність нейронів різних відділів центральної нервової системи, які визначають харчову поведінку і регулюють травні функції людини складають харчовий центр. Ці нейрони знаходяться в корі великих півкуль, в лімбічеськой системі, ретикулярній формації, гіпоталамусі, де локалізується центр голоду. У ядрах гіпоталамуса знаходиться центр насичення.Між центром голоду і центром насичення існують взаємозв'язані відносини, тобто якщо один центр збуджений, то інший загальмований. Збудження або гальмування цих ядер відбувається залежно від вмісту харчувальних речовин в крові, а також сигналів, які поступають від різних рецепторів. Існує декілька теорій, які пояснюють виникнення відчуття голоду.
· Глюкостатічна теорія - відчуття голоду пов'язане із зниженням рівня глюкози в крові;
· Аміноацидостатічна - відчуття голоду створюється пониженням вмісту в крові амінокислот;
· Ліпостатічна - нейрони харчового центру збуджуються недоліком жирних кислот і трігліцеридів в крові;
· Метаболічна - подразником нейронів харчового центру є продукти метаболізму циклу Кребса;-
· Термостатична - зниження температури крові викликає відчуття голоду.
· Локальна теорія - відчуття голоду виникає в результаті імпульсації від механорецепторів шлунку при його «голодних» скороченнях.
Насичення виникає в результаті збудження нейронів центру насичення. Виділяють первинне, або сенсорне насичення і вторинне, або обмінне. Сенсорне насичення пов'язане з гальмуванням ядер гіпоталамуса імпульсами від рецепторів рота, шлунку, порушуваних їжею, яка приймається. Вторинне, обмінне, або істинне, насичення наступає через 1,5-2 години з моменту їжі, коли в кров поступають продукти гідролізу живильних речовин. Гормони шлунково-кишкового тракту також виконують важливу роль у виникненні відчуття голоду і насичення.
Апетит виникає при вигляді, приємному запаху їжі, слухових подразниках, пов'язаних з приготуванням їжі і ін., тобто при дії умовних подразників. Для появи апетиту необхідні певні умови: нормальний стан вищої нервової діяльності (бадьорий настрій, відсутність негативних емоцій), оптимальний тонус шлунково-кишкового тракту, наявність вітамінів групи В, особливо В1. Сприяють виникненню апетиту різноманітне харчування, приємний зовнішній вигляд приготованої їжі, обстановка, в якій приймається їжа.
Відсутність апетиту пов'язана з гальмуванням активності харчового центру, що може бути результатом психічних (горе, занепокоєння, негативні емоції) і больових дій, а також слідством одноманітного харчування, надмірного вживання цукру, цукерок і т.п. Для збереження апетиту І.П. Павлов рекомендував “...їсти кілька разів в день потроху, не до повного насичення...”
Контрольні питання:
1. У чому сутність і значення травлення?
2. З яких частин складається апарат травлення і які функції вони виконують?
3. Які травні і нетравні функції виконує печінка в організмі людини?
4. Які і за рахунок чого відбуваються фізичні і хімічні зміни з їжею в ротовій порожнині?
5. Які функції виконує слина в організмі і як залежить її якість і кількість від складу харчового раціону?
6. Який механізм слиновиділення?
7. Які функції виконує шлунок у процесі травлення?
8. Які залози розрізняють у слизуватій оболонці шлунка і яка роль виділюваної соляної кислоти?
9. Які і за рахунок чого відбуваються фізичні і хімічні зміни з харчовою кашкою в шлунку?
10. Які розрізняють фази секреції шлункового соку?
11. Які умови сприяють відкриттю пілорічного сфінктера ?
12. Які хімічні зміни відбуваються з харчовою кашкою в дванадцятипалій кишці?
13. У чому сутність порожнинного і контактного травлення?
14. Які ферменти входять до складу кишкового соку і яка їхня роль у травленні?
15. Які види рухової активності розрізняють у тонкому кишечнику?
16. Яку роль грає товстий кишечник у травленні?
17. Яке значення має мікрофлора товстого кишечнику в здійсненні фізіологічних функцій?
18. Який механізм нейрогуморальної регуляції товстого кишечнику і як впливає різний склад харчового раціону на діяльність товстого кишечнику?
19. Що таке усмоктування харчових речовин і які фактори впливають на його інтенсивність?
20. У яких відділах шлунково-кишкового тракту і у якому виді відбувається усмоктування харчових речовин?
21. Які загальні принципи регуляції процесів травлення?
22. Які фізіологічні механізми голоду, насичення, апетиту.
Дата добавления: 2015-04-25; просмотров: 3046;