Гарантії та механізми захисту прав і свобод людини і громадянина.
Гарантії прав і свобод людини і громадянина - це система умов, засобів і способів, що забезпечують їх реалізацію та охорону.
Розрізняють економічні, політичні, ідеологічні та юридичні гарантії.
Економічні гарантії- це наявність розвинутої економіки, здатної задовольнити головні матеріальні потреби певної людини і суспільства в цілому. У сучасній демократичній державі економіка має змішаний характер (існують державний і приватний сектори).
Політичні гарантії- народовладдя, багатопартійність, гласність політичного життя, підконтрольність державних органів громадянам та їх об'єднанням.
Ідеологічні гарантії- загальна, політична і правова культура суспільства та особливо посадових осіб держави.
До юридичних гарантійправ і свобод людини і громадянина, закріплених Конституцією України, належать:
1) право на судовий захист.Кожна людина має право оскаржити у суді рішення і дії органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб;
2) право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування завданої людині матеріальної і моральної шкоди;
3) право знати свої права та обов'язки;
4) право на правову допомогу.Правова допомога надається як державними органами, так і недержавними інститутами, серед яких перше місце посідає адвокатура. У визначених законом випадках надання такої допомоги здійснюється безоплатно;
5) право не виконувати явно злочинні розпорядження чи накази;
6) презумпція невинуватості. Особа вважається невинною і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено. Обвинувачений не повинен доводити свою невинність, навпаки, тягар доведення вини лежить на державі. Усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь обвинуваченого;
7) право не свідчити проти себе і своїх близьких.Ця конституційна норма є своєрідним продовженням презумпції невинуватості. Вона покликана усунути моральний конфлікт між обов'язком особи казати правду і обов'язком перед членами своєї родини, рідними і близькими.
Важливе гарантуюче значення має положення Конституції України про неприпустимість обмеженняправ і свобод людини і громадянина. Окремі обмеження допускаються тільки в разі воєнного чи надзвичайного стану.
Щодо способів та механізмів захисту прав і свобод, то згідно з Конституцією України кожен :
1) має право будь – якими не забороненими законом засобами захистити свої права і свободи від протиправних посягань;
2) права і свободи захищаються судом;
3) Президент України – є гарантом додержання прав і свобод людини, громадянина;
4) кожен має право звертатися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
5) захист прав і свобод здійснює прокуратура, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування;
6) адвокатура, політичні партії сприяють захисту прав і свобод;
7) міжнародно-правові механізми захисту прав і свобод людини і громадянина: ООН; Рада Європи; організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) та інші механізми.
Дата добавления: 2015-04-21; просмотров: 1888;