Продуктивних пластів. Однією з найважливіших проблем нафтогазовидобувної галузі вважається підвищення якості робіт, пов’язаних з первинним розкриттям продуктивних пластів у процесі
Однією з найважливіших проблем нафтогазовидобувної галузі вважається підвищення якості робіт, пов’язаних з первинним розкриттям продуктивних пластів у процесі буріння. Ця проблема набуває особливого значення у зв’язку із ситуацією, що склалась на сьогодні в Україні з видобуванням нафти і газу.
У період інтенсивного розвитку нафтової і газової промисловості за часів Радянського Союзу, коли освоювались нові перспективні райони, питанню оцінки продуктивних пластів та якості їх розкриття не надавалось належної уваги. Основні сили сконцентрувались на збільшенні швидкостей та обсягів буріння. Тепер, коли більшість родовищ України є виснаженими, часткове нарощування обсягів видобутку нафти і газу можливе за рахунок якісного проведення робіт, пов’язаних з первинним розкриттям продуктивних пластів – у нових свердловинах, та буріння інших стволів в раніше пробурених свердловинах для повторного розкриття об’єктів які були в експлуатації.
Чисельні дослідження та великий промисловий досвід показують, що терміни освоєння та продуктивність свердловин, пробурених в однакових умовах , можуть бути різними у залежності від якості виконання робіт при первинному розкритті продуктивних пластів. Разом з тим, в залежності від фільтраційних властивостей порід-колекторів та фізико-хімічних властивостей флюїдів, які насичують їх пори, використання одних і тих же технологічних операцій з однаковими параметрами призводить до різних кінцевих результатів. Основою успішного первинного розкриття вважається збереження природної проникності порід-колекторів та цілісності стінок свердловини в інтервалі продуктивного пласта. Вказане може бути досягнуто за рахунок використання таких технологій буріння, які виключають можливість потрапляння в пори порід-колекторів побічних матеріалів, або таких промивальних рідин, які не чинять негативної дії на пласт з точки зору його закупорювання та втрати стійкості стінок свердловини.
Однак, недивлячись на актуальність зазначеної проблеми, технологія буріння у продуктивному пласті, зазвичай, не відрізняється від технології буріння решти ствола свердловини. У більшості випадків використовуються промивальні рідини, які не відповідають потрібним вимогам, а за основний критерій прийнято, помилково, досягнення найбільших швидкостей буріння. Це призводить до значного погіршення природних властивостей порід-колекторів, зменшення продуктивності свердловин, збільшення термінів їх освоєння, а деколи і хибної уяви про їх справжні потенційні можливості.
Недооцінка якості первинного розкриття продуктивних пластів обумовлює великі народногосподарські втрати, а саме:
- втрати обсягів видобування нафти і газу внаслідок зменшення продуктивності свердловин;
- втрати у поточному видобуванні вуглеводнів внаслідок невиправданого затягування робіт під час освоєння свердловин;
- додаткові витрати, пов’язані з необхідністю інтенсифікації припливу флюїдів внаслідок погіршення фільтраційних властивостей порід колекторів;
- відставання в прирості запасів внаслідок недостатньої інформативності розвідувальних свердловин;
- втрати, пов’язані з необхідністю буріння більшої кількості свердловин;
- збільшення обсягів незавершеного будівництва та зниження ефективності капітальних вкладень.
Дата добавления: 2015-03-07; просмотров: 568;