ПАСИВНИЙ ТА АКТИВНИЙ ТРАНСПОРТ РЕЧОВИН КРІЗЬ МЕМБРАННІ СТРУКТУРИ КЛІТИН
У нормально функціонуючих клітинах присутні сотні різних молекул та іонів у концентраціях, значно менших або значно більших, ніж у навколишньому середовищі. Так, наприклад, концентрація іонів калію у клітині людини у десятки разів перевищує їх концентрацію в крові. Для іонів натрію співвідношення таких концентрацій обернене. Таким чином, існує певна вибірковість у розподілі цих іонів між клітиною і міжклітинним середовищем. Однією з основних функцій біологічних мембран є забезпечення вибіркової (селективної) проникності для речовин, що транспортуються у процесі життєдіяльності із клітини у середовище та з середовища у клітину.
Розрізняють пасивний і активний перенос (транспорт) молекул та іонів крізь мембрани.
Пасивний транспортне потребує затрат хімічної енергії. Він здійснюється за допомогою дифузії, що зумовлена різницею концентрацій у разі незаряджених молекул і різницею електрохімічних потенціалів для іонів. Дифузія - це самодовільний процес проникнення молекул речовини з області з більшою концентрацією в область з меншою її концентрацією.
Деякі молекули (іони) примусово накачуються в клітини або викачуються з клітин у напрямі збільшення концентрації (електрохімічного потенціалу). Таке переміщення молекул (іонів) називають активним транспортом. Активний транспорт здійснюється під час витрати хімічної енергії, що виділяється при гідролізі АТФ чи переносі електронів по дихальному ланцюгу мітохондрій.
Розглянемо механізми і основні закономірності пасивного транспорту крізь біологічні мембрани.
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 1127;