Світлове випромінювання ядерного вибуху
Світлове випромінювання ядерного вибуху — це потік променистої енер-гії, який включає ультрафіолетові, видимі та інфрачервоні промені. Джерелом світлового випромінювання є вогняна куля в центрі вибуху, яка складається з повітря і розжарених продуктів вибуху. Зі збільшенням вогняної сфери (при повітряному вибуху), температура на її поверхні знижується. Коли така куля досягає максимальних розмірів (діаметром 200...5000 м), температура на її поверхні дорівнює 8000...100000 °С (температура на поверхні Сонця ~6000°С).
Залежно від потужності ядерного вибуху світлове випромінювання може тривати від кількох секунд до десятків секунд.
Вражаюча дія світлового випромінювання визначається світловим імпульсом— кількістю світлової енергії, яка припадає на 1 м2 (або на 1 см2) освітленої поверхні, розміщеної перпендикулярно поширенню випромінювань протягом всього часу існування світлового потоку ядерного вибуху. Світло-вий імпульс вимірюється в джоулях на квадратний метр (Дж/м2). Величина світлового імпульсу залежить від потужності та виду ядерного вибуху, відстані освітлювальної поверхні до місця вибуху і атмосферних умов.
Світловий імпульс пропорційний потужності ядерного вибуху і обер-нено пропорційний квадрату до центра вибуху. Світловий імпульс швидко зменшується зі збільшенням відстані від центру вибуху за рахунок його поглинання повітрям. Світловий імпульс може значно зменшуватись при наявності туману, пилу, снігу, дощу. В умовах промислових міст, де атмосфера насичена частинками диму і пилу, ступінь впливу світлового випромінювання у десятки разів менший, ніж у сільській місцевості.
Світловий імпульс, потрапляючи на відкриті ділянки шкіри людини, викликає опіки, які поділяються на чотири ступеня:
— опіки першого ступеня — при світловому імпульсі 80...160 кДж/м2 симптоми ураження шкіри такі: почервоніння, припухлість, болючість;
— опіки другого ступеня — при світловому імпульсі 160...400 кДж/м2 на шкірі утворюються пухирі, наповнені рідиною, болючість;
— опіки третього ступеня — при світловому імпульсі 400...600 кДж/м2 відбувається омертвіння шкіри, підшкірних тканин, утворення виразок;
— опіки четвертого ступеня — при світловому імпульсі понад 600 кДж/м2 спостерігається обвуглювання тканин, омертвіння підшкірної клітковини, м’язів і кісток.
Шкідлива дія світлового випромінювання і для органів зору. Від світло-вого спалаху виникає тимчасове засліплення, причиною якого є руйнування зорового пурпуру сітчастої оболонки. Якщо під час спалаху ядерного вибуху очі закриті, ураження не відбувається.
Світлове випромінювання залежно від інтенсивності світлового потоку і властивостей матеріалів викликає обвуглювання, оплавлення і спалахування, що веде до пожеж у населених пунктах, лісах і полях. У результаті дії світлового випромінювання і ударної хвилі можуть виникати окремі, масові, суцільні пожежі та вогняні шторми.
Дата добавления: 2015-02-25; просмотров: 3251;