Новими видами ЗМУ є надрадіочастотна, радіологічна, інфразвукова, геофізична, променева, електромагнітна, генетична та інформацíйна.
Надрадіочастотна зброя — це ЗМУ, в основу якої покладено такі засоби ураження, дія котрих полягає у використанні електромагнітних випроміню-вань надвисоких частот (з діапазоном в межах від 300 МГц до 90 ГГц) або надзвичайно низьких частот (менше 100 Гц). Надрадіочастотна зброя діє на живі організми, викликає порушення роботи центральної нервової системи, мозку, серця, кровоносної системи. Вона також діє на психіку людини, пору-шує сприйняття і використання інформації про навколишню дійсність, вик-ликає слухові галюцинації, перекручують мовні повідомлення, які вводяться в свідомість людини. Бойовими комплексами надрадіочастотної зброї є генера-тори надвисоких частот або надзвичайно низьких частот з антенами напрям-леної дії. Такі комплекси можуть бути наземного, повітряного і космічного базування.
Радіологічна зброя — це ЗМУ, дія якої базується на використанні бойових радіоактивних речовин. Ці радіоактивні речовини виготовляють у вигляді роз-чинів або порошків, що мають в своєму складі радіоактивні ізотопи хімічних елементів і їм властиве потужне іонізуючі випромінювання, яке, діючи на тка-нини організму людини, призводять до їх руйнування, викликають у людини променеву хворобу або ураження окремих органів. Внаслідок такої дії через деякий час, а дуже часто і зразу, людина занедужує, порушується працездат-ність. Людина потребує медичної допомоги і тривалого лікування. Дію радіоло-гічної зброї можна порівняти із дією радіоактивних речовин, які виникають при аваріях на атомних електростанціях з викидом радіоактивних речовин або вибу-ху ядерного боєприпасу. Навколишнє середовище забруднюється і викликає згубні наслідки для тварин і рослин. Основним джерелом радіологічної зброї служать відходи, які утворюються при роботі ядерних реакторів. Використання радіологічної зброї може здійснюватись в розпилювачах авіаційних приладів, авіаційних бомб, безпілотних літаків, артилерійських снарядів і ін. боєприпасів.
Інфразвукова зброя — ЗМУ, в основу дії якої покладене напрямлене випромінювання потужних інфразвукових коливань з частотою нижче 16 Гц Вони діють на нервову систему, порушують роботу шлунка, ритм дихання, викликають головний біль і біль внутрішніх органів. При дуже великих по-тужностях випромінювання і дуже малих частотах виникає блювота, запамо-рочення, втрата свідомості. Інфразвукове випромінювання викликає пору-шення контролю за своїми діями, страх, паніку. Для генерування інфразвуку можуть використовуватись реактивні двигуни з резонаторами і відбивачами звуку і інші спеціально виготовлені засоби.
Геофізична зброя — це сукупність різних засобів, які дозволяють вико-ристовувати у військових цілях руйнівну дію неживої природи шляхом штуч-ного виклику змін фізичних властивостей і процесів, які виникають в атмос-фері, гідросфері і літосфері Землі. Руйнівна дія багатьох природних процесів базується на їх потужній енергії. Зокрема, активна дія на геофізичні процеси викликає в сейсмонебезпечних районах штучні землетруси, урагани, гірські обвали, снігові лавини, зсуви, потужні припливні хвилі типу цунамі. Діючи на процеси в нижніх шарах атмосфери, можна викликати зливи, град, тумани. Утворюючи затори на річках і каналах, викликають повені, затоплення, пору-шення судноплавства, руйнування гідроспоруд. Вивчається можливість зміни температури повітря шляхом розпилення речовин, які поглинають енергію сонця, зменшуючи кількість опадів. Руйнування шару озону в атмосфері дає можливість спрямувати в райони, зайняті противником, космічні промені і ультрафіолетове випромінювання сонця. Для дії на природні процеси можуть використовуватись хімічні речовини: йодисте срібло, карбомід, тверда вугле-кислота, вугільний порох, сполуки брому, фтору та ін. Можливе використання потужних генераторів електромагнітних випромінювань, теплових генераторів і інших технічних засобів. Наприклад, американський Проект HAARPна Аляс-ці, що начебто вивчає вплив дій різних електронних пристроїв на динамічні процеси в іоносфері, можливо є діючим прототипом геофізичної чи навіть кліматичної зброї, здатної викликати землетруси, циклони з цунамі, контролю-вати думки людей, знищувати всі супутники на навколоземних орбітах та ін.
Кліматична зброя — гіпотетична ЗМУ і руйнування економіки окремо взятої країни або групи країн, що використовує як вражаючий фактор штучний вплив на природні ресурси, погоду і клімат окремо взятої території, країни, дер-жави, материка, континенту. В якості механізму «пуску» можуть бути викорис-тані різні технології і засоби, штучно створені техногенні катастрофи, що тяг-нуть за собою екологічні катастрофи і, як наслідок, створюють економічні про-блеми (кризи).
Променева зброя — це зброя, вражаюча дія якої базується на вико-ристанні гостроспрямованих променів електромагнітної енергії або концен-трованого пучка елементарних частинок, розігнаних до великих швидкостей. Основними видами променевої зброї є лазерна і пучкова. Основним вража-ючим фактором пучкової зброї є гостроспрямований пучок насичених енер-гією заряджених або нейтральних частинок (електронів, протонів, нейтраль-них атомів водню), які розганяються до великої швидкості. Потужний потік енергії утворює на об’єкті механічні ударні навантаження, інтенсивну теп-лову дію та ініціює короткохвильові електромагнітні випромінювання. Осно-вною вражаючою дією лазерного променя є нагрівання до високих температур матеріалів об'єкта опромінення, їхнє розплавлення і навіть випаровування. По-шкоджуються елементи обладнання на виробничих підприємствах і техніці, у людей виникають опіки шкіри і сітківки очей. Лазерний промінь не має види-мих ознак (вогню, диму, звуку), діє приховано. В тумані, при випаданні опадів, забрудненні атмосфери дія лазера значно знижується. Використання лазерної зброї з найбільшою ефективністю можна досягти в космічному просторі для знищення міжконтинентальних балістичних ракет і штучних супутників Землі.
Електромагнітна зброя — зброя, в якій енергія електромагнітного випромінювання використовується безпосередньо для ураження цілі, шляхом наведення струмів високої напруги і виведення з ладу електричного і електрон-ного устаткування в результаті перенапруження. Ця зброя у позиціюється як безпечна для людей і як така, що служить лише для масштабного виведення з ладу техніки супротивника.
Генетична зброя або Біогенетична зброя — ЗМУ, в основу дії якої пок-ладене напрямлене ураження або заподіяння шкоди населенню за його етніч-ною, статевою чи іншою генетично обумовленою ознакою.
Інформаційна зброя — сукупність спеціалізованих (фізичних, інформацій-них, програмних, радіоелектронних) методів і засобів тимчасового або безпо-воротного виводу з ладу функцій і служб інформаційної інфраструктури в ціло-му або окремих її елементів. Основні її типи: засоби розвідки, отримання інфор-мації з інформаційних, телекомунікаційних і подібних систем; засоби впливу на інформацію, яка обробляється в інформаційних системах, наприклад, на прог-рамно-математичне забезпечення цих систем; засоби впливу на інформаційну інфраструктуру; засоби впливу на людину та суспільну свідомість у цілому.
Психотронна зброя — гіпотетична ЗМУ, в основі дії якої є примусовий вплив на руйнування або керування людською психікою (а також на психіку тварин). Об'єктом її є мозок. Основною метою психотронної зброї є вплив на екіпажі бойових машин (військових суден, субмарин, танків, літаків тощо) з метою їх ураження або дестабілізації через вплив на "живу силу". Можливий масовий вплив на окремо взятій території з метою впливу на підкорення грома-дянського населення, для "моделювання суспільної атмосфери" створенням ма-сових станів агресивності, сонливості, депресивності і т.д.
Осередок комбінованого ураження— це територія, у межах якої в результаті одночасного або послідовного впливу двох або більше видів ЗМУ, а також інших засобів нападу противника виникли масові комбіновані ура-ження людей, сільськогосподарських тварин, садів, лісових насаджень, руй-нування і пошкодження будівель і споруд. Комбіновані ураження можуть ви-никнути від дії кількох вражаючих факторів одного виду ЗМУ або поєднання різних видів зброї. Таке одночасне або послідовне ураження людей і тварин може призвести до значного збільшення втрат і значно ускладнити надання медичної та ветеринарної допомоги, ведення рятувальних робіт, залучення ве-ликої кількості сил і засобів для проведення відновлювальних робіт. Тому осередок комбінованого ураження не просто збіг кількох вражаючих фак-торів, а система взаємодії різних вражаючих факторів, які ускладнюють об-становку і наслідки. Розвиток і перебіг комбінованих уражень залежатимуть від послідовності впливу вражаючих факторів, тривалості їх дії, виду, типу от-руйних речовин, ступеня забруднення радіоактивними речовинами, виду збуд-ників інфекційних захворювань, ступеня надання медичної допомоги людям і ветеринарної тваринам, можливості організації захисту сільськогосподарсь-ких рослин і лісових насаджень.
Характерними рисами сучасних воєн і збройних конфліктів є:
1) масове застосування високоточної зброї;
2) поява зброї на нових вражаючих принципів;
3) зростаюча роль повітряно-космічного нападу;
4) можливість "обмеженого" застосування ядерної зброї;
5) терористичний характер військової боротьби;
6) масовий інформаційний вплив;
7) повні руйнування найважливіших об'єктів і елементів інфраструктури країни
8) постійна загроза розширення масштабів конфлікту;
9) поступове зникнення межі між мирним і воєнним конфліктом.
Можливими наслідками від сучасних воєн і збройних конфліктів для населення і території країни є:
1) значні втрати серед цивільного населення;
2) масовий психологічний інформаційний вплив;
3) порушення систем управління;
4) параліч економіки;
5) руйнування систем життєзабезпечення;
6) виникнення масштабних осередків ураження від вторинних факторів;
7) масштабні екологічні катастрофи.
Дата добавления: 2015-02-25; просмотров: 1437;