Мал. 13. Типи вищої нервової діяльності

 

Типи темпераменту можуть проявлятися зовнішньо наступним чином:

- активність чи пасивність усіх дій особистості;

- моторна (рухова) активність особи, темп її мови, ходи, характер жестів тощо;

- характер емоційної активності, зокрема імпульсивність чи інертність, швидкість зміни емоційних станів, чи, навпаки, повільність емоційного реагування тощо.

Ці типи темпераменту е основними. Їм притаманна наступна психологічна характеристика:

Сангвінік: Людина є комунікабельною, легко керує своїми емоціями, її міміка є яскравою. Особа може легко переключатися з одного виду роботи на інший. Але представнику сангвіністичного типу темпераменту необхідна наявність інтересу до праці.

Флегматик: Особа спокійна, повільна в діях, рівноважна, цілеспрямована. Почуття та настрій рівноважні, постійні. Відношення до подій життя також рівноважне.

Холерик: Людина дуже рухома, збуджена. Швидкість виникнення в корі головного мозку центру збудження пояснює швидкість реагування на ситуацію, активність жестикуляції, експресивність мови, миттєвість переключення тощо. Настрій та почуття дуже активні, вони часто та раптове змінюються на протилежні. Особа енергійна, працездатна. З іншими людьми буває не коректною, ризькою.

Меланхолік: Міцні подразники зніжують активності людини. Представники цього типу темпераменту характеризуються низьким рівнем соціальної активності. Вони намагаються уникати участі у конфліктах, оскільки це вимагає від них значної нервової напруги. Почуття виникають не швидко, але сила їх, як правило, є достатньо високою. Такі люди почивають себе дуже погано, коли їх ображають, коли вони мають певну невдачу тощо. Вони не люблять знайомитися з новими людьми. Але в добро знайомій обстановці такі особи відчувають себе впевнено, спокійно, а тому можуть якісно та плідно працювати.

Визначення типу свого темпераменту є дуже важливим завданням для майбутнього моряка-професіонала. Врахування специфіки свого типу темпераменту сприятиме зміцненню між особистих відносин в межах членів судового екіпажу та ефективності праці, попередженню конфліктних ситуацій, збереженню стану робочого почуття, загального позитивного настрою та високого рівня професійної працездатності.








Дата добавления: 2015-02-19; просмотров: 487;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.