Лабораторна робота 8

Визначення молярної маси високомолекулярних

сполук (ВМС) за в’язкістю їх розчинів

Мета роботи: визначення молярної маси заданої ВМС віскозиметричним способом.

 

1. Основні теоретичні положення

До ВМС належать сполуки з молярною масою порядку 104-106 та вище. Вони можуть бути речовинами як природного походження (білки, вищі полісахариди, природий каучук), так і синтетичними (пластмаси, синтетичний каучук тощо). На відміну від природних ВМС, які характеризуються сталим значенням молярної маси, синтетичні полімери є полідісперсними системами, оскільки складаються із суміші макромолекул з різною масою та довжиною ланцюга. Тому останні характеризуються деяким середнім значенням молярної маси М.

Велика молярна маса полімерів обумовлює цілу низку властивостей, які відсутні в мономерів: високу пластичність та еластичність ВМС у твердому стані, високу в’язкість їх розчинів. Ці специфічні властивості головним чином пояснюються двома причинами: 1) існуванням хімічних та міжмолекулярних зв’язків, завдяки яким макромолекулярні ланцюги певним чином орієнтуються один відносно іншого; 2) гнучкістю ланцюгів, яка пов’язана з внутрішнім обертанням ланок.

У певних розчинниках ВМС утворюють термодинамічно стабільні розчини. Це дозволяє застосовувати з метою визначення молярних мас різні методи, що грунтуються на молекулярно-кінетичних властивостях розчинів. Найчастіше використовуються методи, у яких вимірюється осмотичний тиск розчинів (осмометрія) або в’язкість розчинів різних концентрацій (віскозиметричний метод).

У віскозиметричному методі кількісний показник в’язкості ототожнюють з часом t витікання розчину концентрації С через капіляр віскозиметра при певній температурі. Концентрацію розчину С виражають у грамах розчиненого полімеру на 100 мл розчинника; для вимірювань застосовують розчини з С<1 г/100 мл. При цьому реєструють також час витікання через капіляр чистого розчинника t0. У зв’язку з цим існує декілька показників в’язкості.

Відносна в’язкість hвідн визначається співвідношенням

 

hвідн = t / t0 . (8.1)

 

Питома в’язкість hпит - відношенням різниці часу витікання розчину та розчинника до часу витікання розчинника:

 

hпит = (t - t0) / t0 = hвідн - 1. (8.2)

 

Зведена в’язкість hзвед - відношенням питомої в’язкості розчина до його концентрації:

 

hзвед = hпит / C. (8.3)

 

Нарешті, під характеристичною в’язкістю [h] розуміють граничне значення наведеної в’язкості при С®0

 

[h] = (hпит / C). (8.4)

 

Для розрахунку молярної маси лінійних полімерів застосовують рівняння Марка-Хувінка

 

[h] = K.Ma або lg [h] = a lg M + lg K, (8.5)

 

де К та a - константи. Зокрема, константа К є характеристикою певного полімергомологічного ряду та заданого розчинника; a - коефіцієнт, що враховує ступінь гнучкості ланцюга макромолекули. Для «жорстких» макромолекул, схожих на негнучкі палички, a»1; для гнучких полімерів, де макромолекули за формою наближаються до сфери, a»0,5; для сильно заряджених макромолекул поліелектролітів a»2.

Як випливає з рівняння (8.5), визначивши характеристичну в’язкість полімера [h] екстраполяцією залежності приведеної в’язкості його розчинів від концентрації до перетину з віссю ординат (рис. 16), молярну масу ВМС можна обчислити за формулою

 

(9.7)

 

 

Рис. 16. Визначення [h]








Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 718;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.