Рослини які містять фотосенсибілізуючі і глікоалкалоїди, соланін: гречка, гулявник високий, звіробій, просо, якорці, конюшина еспарцет, ячмінь, жовтець, картопля, паслін.
Деякі кормові рослини і бур'яни в різні стадії вегетації здатні накопичувати пігменти (фагопірин, гіперицин, фурокумарин, філоеритрин), які підвищують чутливість непігментованих ділянок тіла до сонячних променів, що супроводжуються місцевими запальними явищами і загальною реакцією організму тварини. Ці захворювання відомі як гречана хвороба або фагопіризм.
Отруєння гречкою можливе в період цвітіння, а також при згодовуванні соломи, висівок. Діючий початок - пігмент фагопірин.
Звіробій - містить пігмент гіперицин.
Просо - стає токсичним при несприятливих умовах.
Якірці - має пігмент філоеритрин.
Патогенез - пігменти рослин під впливом енергії сонця, яка більш вільно проникає через незабарвлені ділянки шкіри активізуються із утворенням речовин, які володіють властивістю пошкоджувати стінки капілярів і клітин шкіри. Розрізняють два типи фото сенсибілізації: первинний, коли пігменти після всмоктування в кров досягають шкірного покриву без змін, і вторинний, коли в шкт фотосенсибілізуючий фактор порфірин-філоеритрин утворюється із хлорофілу, поступає в печінку, викликає її пошкодження, що приводить до затримки його в організмі. Суть фотодинамічної дії полягає в тому, що пігменти рослин під впливом сонячного світла, яке вільно проникає через непігментовані ділянки активує перекиси, які пошкоджують стінки капілярів і клітин шкіри. Крім місцевої реакції більшість фотосенсибілізуючих пігментів володіють загальнотоксичною дією, пошкоджуючи слизову шкт, викликають дистрофічні процеси в печінці, мозку, пригнічують гемопоез.
Фотосенсибілізуючі пігменти володіють також загально токсичною дією, пошкоджують слизову оболонку шлунково - кишкового тракту, виникають дистрофічні і некротичні явища в печінці, мозку, пригнічують гемопоез.
Ознаки - залежно від кількості з'їджених рослин, інтенсивності сонячного опромінення розрізняють гостре, підгостре і хронічне отруєння. У свиней - почервоніння шкіри і утворення пухирців із серозною рідиною на шкірі п'ятачка, вушних раковин, спини і кінцівок. Через декілька днів почервоніння зникає, пухирі лопають, з'являються мокнучі екземи із наступним змертвінням вражених ділянок. Прискорюються пульс і дихання, підвищується температура тіла, загальне пригнічення, апетит відсутній. Захворювання супроводжують розлади функцій шлунково - кишкового тракту.
У овець раптово виникає гостра гіперемія і набряк шкіри і підшкірної клітковини в області голови, особливо на вухах, губах, повіках. Процес поширюється на слизові оболонки очей, ротової і носової порожнини, що приводить до порушення зору, приймання кормів. Набряк супроводжується свербінням. Через кілька днів з'являється некроз шкіри. У ВРХ і коней отруєння зустрічається рідше.
З.Пат. зміни - некротичні ділянки непігментованих і зневолошених ділянок шкіри, жовтяничність слизових, серозних оболонок і нерідко підшкірної клітковини, виснаження.
Печінка збільшена жовто-коричневого кольору, з явищами білкової , жирової дистрофії і вогнищами некрозу. Слизова оболонка шлунково - кишкового тракту запалена, в шлунку і тонкому кишечнику - крововиливи.
Легені гіперемовані, набряклі. Судини мозку ін'єковані.
Діагноз - анамнез, симптоми, пат. зміни, ботанічний аналіз корму, пасовищ.
Диференціюють від ящуру, лептоспірозу, бешихи.
2. Лікування- виключити підозрілі корми, тварину помістити в темне місце, дати послаблююче. Вражені місця шкіри і слизових оболонок періодично обробляють 0,5% розчином калію перманганату або 1% розчином таніну із наступним застосуванням цинкової, гідрокортизонової або преднізолонової мазі. Для профілактики ускладнень призначають антибіотики і сульфаніламідні препарати. При погіршенні загального стану тонізуючі засоби - кофеїн, глюкозу, кальцію хлорид.
3. Профілактика -ретельний контроль за використанням пасовищ, не виганяти голодних тварин в сонячну погоду.
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 2142;