Тема . Методи і засоби навчання.
План:
1. Сутність та зміст методів навчання.
2. Класифікація методів навчання.
3. Особливості вибору методів навчання
4. Загальна характеристика засобів навчання. Особливості їх застосування.
Сутність та зміст методів навчання.
Серед основних умов, які визначають ефективність викладання, особливе місце посідають методи навчання, бо вони безпосередньо формують і визначають характер взаємин педагогів і учнів, суттєво впливають на формування суб’єкт-суб’єктних стосунків між ними.
Слово метод перекладі з грецької означає шлях, спосіб наближення до істини. Метод навчання – це впорядкований спосіб взаємопов’язаної діяльності учителя й учнів, спрямований на вирішення завдань освіти, виховання й розвитку в процесі навчання.
Метод навчання – це способи та прийоми спільної впорядкованої, взаємозв’язаної діяльності вчителів і учнів, спрямовані на оволодіння знаннями, навичками та вміннями, різнобічний розвиток розумових і фізичних здібностей, формування рис, необхідних для повноцінного життя та майбутньої професійної діяльності.
Складовою частино методу є прийом. Прийом – це складова частина методу. Його елемент, разова дія. Чим багатший запас прийомів у структурі методу, тим він повноцінніший і ефективніший. Окремі прийоми можуть входити до складу різних методів.
Методи навчання виконують такі основі функції: навчальну (освітню), розвиваючу, мотиваційну і контрольно-коригувальну.
У сучасній дидактиці існує велика кількість методів навчання, але жоден з них не універсальний. Високих результатів у процесі навчання можна досягти тільки за умови використання різних методів. Але для того щоб учитель міг скористатися різноманіттям наявних методів, їх необхідно впорядкувати, привести до певної системи. Для цього існує багато різних класифікацій.
Класифікація методів навчання.
Класифікація методів навчання – це система методів, упорядкована за певною ознакою. Відомі десятки класифікацій методів навчання
Методи організації та здійснення навчально-пізнавальної діяльності учнів ділять на:
Словесні, наочні, практичні.
Словесні методи:
1. Усне викладання– монологічна форма навчальної роботи, його різновидами є:
· Лекція – виклад викладачем проблеми, важливого питання навчальної програми
· Пояснення – доказовий виклад матеріалу викладачем, пов’язаний з вивченням правил, математичних дій, законів, явищ
· Розповідь – живий, образний, емоційний виклад будь-якого питання недовгий за часом, що містить переважно фактичний матеріал
· Розповідь-пояснення – сполучає виклад навчального матеріалу з детальним поясненням, порівняннями
2. Бесіда– діалогічний метод навчання, при якому викладач за допомогою вдало поставлених питань спонукає учнів або відтворювати раніше набуті знання, або робити самостійні висновки – узагальнення на основі засвоєння фактичного матеріалу
3. Дискусія– суперечка, обговорення будь-якого питання.
4. Диспут– це публічна суперечка на наукову або суспільно значущу тему.
5. Робота з книгою – організація самостійної роботи учнів над друкованим текстом
Наочні методи:
1. Спостереження як метод навчання забезпечує безпосереднє живе “споглядання”, сприйняття явищ дійсності (спостереження за явищами природи, працею людини)
2. Ілюстрація тадемонстрація передбачають показ конкретних предметів та явищ навколишньої дійсності в натурі чи у вигляді зображень, які сприймаються за допомогою органі відчуття
Ілюстрація матеріалів показується у статичному вигляді (метали, прилади, графіки, схеми та ін.
При демонстрації матеріали показують в динаміці (проведення експерименту, креслення схем, показ фільму).Для цього використовують спеціальні засоби, технічні установки.
Практичні методи:
1. Вправи – метод навчання, що полягає у повторенні певних дій, під час яких учнями виробляються вміння та навички засвоювання вже набутих знань. Розрізняють вправи:
· Усні вправи;
· Письмові вправи;
· Графічні роботи, в яких знання знаходить відображення в кресленнях, графіках, замальовках з натури, ілюстраціях, таблицях, діаграмах
· Технічні вправи використовуються для набуття трудових умінь і навичок (робота з різними інструментами.)
2. Лабораторний метод – оснований на проведенні експериментів, тобто створення умов, які дозволяють виявити буд-яке явище для дослідження причин його вияву, протікання, наслідків та ін.
3. Практичні роботи – розраховані на застосування знань у ситуаціях, наближених до життєвих (виміряти, зіставити, тобто визначити ознаки, властивості предметів і зробити відповідні
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 837;